11 Wieczór piosenki Jacka Kaczmarskiego w klubie „Żaczek” w Krakowie

Wieczór piosenki

W niedzielę 17 grudnia mieliśmy okazję spokać się w krakowskim Klubie Studenckim Żaczek, by już po raz 11 uczestniczyć w wieczorze piosenki poetyckiej dedykowanym pamięci Jacka Kaczmarskiego. Organizatorem wydarzenia pod honorowym patronatem Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego był Samorząd Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, a darmowe wejściówki na wieczór, które można było odebrać w siedzibie samorządu, rozeszły się dosłownie w ciągu kilku godzin. Sam wieczór rozpoczął się o godzinie 18.00 i już na samym wstępie można było poczuć klimat czasów, z którymi utożsmiany jest Kaczmarski przy wejściu uzbrojenni w pałki funkcjonariusze ZOMO prowadzili kontrolę dokumentów, panie szatniarki ubrane w zapinanki wyglądały jak żywcem wyciągnięte z PRL-u, a przed wejściem na salę każdy z widzów mógł u „pani kierowniczki” zaopatrzyć się w kubek wody sodowej z saturatora. Cały hall oraz wszystkie kolumny wyklejone zostały wycinkami z gazet, propagandowymi plakatami i głoszeniami. Dzięki temu uczestnicy wieczoru mogli przyjrzeć się wszystkim chwytom stosowanym w dawnym „marketingu” i przypomnieć sobie najlepsze hasła epoki: „Nie piję zbieram na malucha” czy „Towar macany należy do macanta”, przejrzeć stare numery „Trybuny Ludu” i „Gońca Polskiego” oraz przeczytać ogłoszenia, m.in.: „Sprzedam motorynkę. Jest czerwona. Sprzedam za kartki na mięso. Proszę dzwonić przed 21.00” lub „Przyjmę ubrania dla dziewczynki lat 6 i dla chłopca lat 7. W zamian mogę stać w kolejce do sklepu”.

W trakcie samego wieczoru okazję do zaprezentowania własnych interpretacji utworów Kaczmarskiego mieli młodzi krakowscy artyści, m.in.: Aleksandra Majchrzak, Urszula Fulińska, Łukasz Tenerowicz, Amelia Kurjaniuk, Justyna Odon, Justyna Nowak, Agnieszka Augustowska, Miłosz Śliwa i Amanda Dzik.

Drugą część wieczoru stanowił koncert stałych bywalców wszystkich imprez poświęconych twórczości Jacka Kaczmarskiego kwartetu ProForma, który też zamknął imprezę. Panowie zagrali znane utwory barda według oryginalnych aranżacji oraz utwory z własną muzyką, a bis, na który trzykrotnie członków zespołu musiała wywoływać para prowadzących Alicja Hudzik i Bartek Kopeć, chyba najlepiej pokazuje, z jakim odbiorem spotkał się ich występ.

Wieczór Piosenki Jacka Kaczmarskiego jako coroczna impreza wpisał się już na stałe w kalendarz wydarzeń organizowanych przez Samorząd Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2007 roku zawsze w grudniu, w okolicach rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, przygotwywany jest wieczór upamiętniający twórczość pierwszego barda „Solidarności”. Tradycją stało się już, że w Klubie Studenckim Żaczek fani twórczości Kaczmarskiego, którymi są nie tylko ludzie pamiętający lub znający artystę, ale też studenci, pracownicy naukowi krakowskich uczelni i osoby niezwiązane ze środowiskiem akademickim, gromadzą się, aby wspólnie wysłuchać tej laurki składanej Kaczmarskiemu i dać szansę młodym artystom na pokazanie się na scenie. O tym, jak wciąż potrzebny jest nam kontakt z twórczością Kaczmarskiego i jak aktualna jest ona nawet dzisiaj, świadczą gromkie brawa dla wszystkich występujących, rozchodzące się w błyskawicznym tempie wejściówki na wydarzenie oraz sala pękająca w szwach i niemogąca pomieścić wszystkich zainteresowanych udziałem w wieczorze.

Dziękujemy Samorządowi Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego za udostępnienie fotografii z wydarzenia!

Więcej zdjęć na facebookowym profilu Samorządu.

Relacja nadesłana przez uczestniczkę – dziękujemy!

wieczór piosenki jacka kaczmarskiego wieczór piosenki jacka kaczmarskiego

wieczór piosenki jacka kaczmarskiego

Łukasz Tenerowicz, Karol Chrupczalski i Miłosz Śliwa.

Łukasz Tenerowicz.

wieczór piosenki jacka kaczmarskiego

Prowadzący: Bartek Kopeć i Alicja Hadzik.

Uczestnicy Wieczoru.

dodano: grudzień 2017