…bo dał nam przyjaźń i miłość…

27 kwietnia 2006 roku w Centrum Finansowym Puławska w Warszawie odbył się koncert związany z wydaniem przez Fundację im. Jacka Kaczmarskiego i Agencję Artystyczną JC koncert płyty „Świadectwo” z piosenkami największego polskiego barda – Jacka Kaczmarskiego.

Jaromi Nohavica na koncercie

fot. T. Drozda

Jaromir Nohavica

Koncert mógł odbyć się dzięki zaangażowaniu sponsora płyty – Bankowi PKO Inwestycje. Wśród znamienitych gości, którzy zaszczycili swoją obecnością ten koncert znaleźli się między innymi: prof. Janusz Kaczmarski – ojciec Jacka, Bogdan Borusewicz – Marszałek Senatu RP, prezesi Banku PKO Inwestycje, Ludwika i Henryk Wujcowie, Przemysław Gintrowski, Maciej Łopiński z kancelarii Prezydenta RP, Ewa Tomaszewska, Mirosław Chojecki, Henryka Bochniarz, Andrzej Person, Maria Wiernikowska, Krzysztof Daukszewicz, a także Patrycja Volny – córka Jacka Kaczmarskiego, przyjaciele i znajomi barda, a także miłośnicy jego twórczości. Prowadzenie koncertu powierzono Piotrowi Bałtroczykowi. Warto w tym miejscu powiedzieć, że Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego, z siedzibą w Gdańsku, działa od kilku miesięcy i jest organizacją non profit. A mimo to udało jej się zorganizować dwa ważne koncerty popularyzujące twórczość Jacka Kaczmarskiego, wydać płytę i stworzyć Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego – „Nadzieja”.

Wracając do koncertu: jako pierwszy wystąpił z krótkim recitalem Jacek Kleyff, który zaśpiewał ponad 300-osobowej publiczności między innymi dwa swoje stare hity: piosenkę o dziadzie Kaczorowskim, którą w swoim czasie również wykonywał Jacek Kaczmarski oraz „Huśtawkę”. Po tym występie przyszedł czas na krótkie przemówienie Alicji Delgas – towarzyszki życia Jacka Kaczmarskiego i szefowej Fundacji, która przede wszystkim podziękowała prezesom: panu Krzysztofowi Najgrodzkiemu, panu Wojciechowi Ciurzyńskiemu i panu Andrzejowi Podsiadło za pomoc w wydaniu płyty „Świadectwo” oraz w zorganizowaniu tego wieczoru. – Zapytano mnie dlaczego pamiętamy o Jacku. Myślę, że przede wszystkim dlatego, że poprzez swoją szeroką i ponadczasową twórczość w każdym z nas porusza jakąś czułą strunę. Pamiętamy o Jacku, bo dał nam przyjaźń i miłość, a są to największe wartości. Poprzez swoją twórczość jest nadal naszym przyjacielem, do którego zawsze się można zwrócić i nadal przekazuje nam umiłowanie życia, sztuki, historii czy literatury. Jacek jest też dla wielu z nas wielkim autorytetem. Słyszałam niedawno takie stwierdzenie: autorytet to taki człowiek, który wie wszystko wcześniej niż inni. – powiedziała wzruszona Alicja Delgas. Po tych słowach na scenie zawitał gość specjalny tego wieczoru: znakomity bard, człowiek z wielkim sercem – Jaromir Nohavica z Ostravy, który zaśpiewał utwory zarówno w języku czeskim, jak i polskim. Jacek Kaczmarski bardzo wysoko cenił jego twórczość. Artyści znali się, a nawet kilkakrotnie występowali na tych samych imprezach. Po koncercie był czas na spotkania i rozmowy przy poczęstunku, a goście opuszczający Centrum Finansowe Puławska otrzymywali płytę Jacka Kaczmarskiego „Świadectwo”, aby w domowym zaciszu poobcować jeszcze z jej autorem. (jp)

fot. Teresa Drozda

title=