„…Że młodość w życiu się nie rozmyje,
Życie nie będzie tylko więdnięciem,
Że umrze pięknie — co pięknie żyje
I że po śmierci przetrwa w pamięci?…”

Jacek Kaczmarski
Nadzieja śmiełowska

Turniej wiedzy na XII Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja”

Za nami już trzeci Ogólnopolski Turniej Wiedzy o życiu i twórczości Jacka Kaczmarskiego. Po raz drugi quiz zorganizowany był w formule popularnego teleturnieju „Jeden z dziesięciu”. Ponieważ wśród bywalców „Nadziei” jest wielu znawców twórczości Patrona Festiwalu, dziesiątkę uczestników udało się zebrać w miarę sprawnie. Poziom wiedzy prezentowany przez tę dziesiątkę był zaś naprawdę imponujący, dzięki czemu konkurs był prawdziwą ucztą dla widzów. Ponieważ dwa poprzednie konkursy wygrał Jan Bulak (Zbrozło), spodziewano się, że i tym razem tak będzie.

Pierwsza runda pokazała jednak, że walka o główną nagrodę (m.in. tysiąc złotych) będzie niezwykle zacięta. W drugiej rundzie padały coraz trudniejsze pytania, a uczestnicy wykruszali się bardzo powoli. Do finału przeszli: Urszula Krajewska, Jan Bulak i Przemysław Żbikowski. Wysoka stawka spowodowała jednak, że przeciwnie niż w poprzedniej edycji, uczestnicy grali zachowawczo. Dość wspomnieć, że żaden z finalistów nie wziął ani jednego pytania na siebie.

Finał nie był więc tak porywający jak przed rokiem, kiedy odczytano wszystkie czterdzieści pytań. Tym razem losy konkursu rozstrzygnęły się po czternastym pytaniu rundy finałowej, kiedy w grze pozostał tylko Przemek Żbikowski, a tym samym to właśnie on został zwycięzcą trzeciej edycji Turnieju Wiedzy na temat życia i twórczości Jacka Kaczmarskiego.

Turniej Wiedzy 2015

Laureaci Turnieju Wiedzy