Między nami. Wiersze zebrane Antologia wierszy Jacka Kaczmarskiego z  okazji 60. rocznicy urodzin Poety.

Folder wiersze zebrane

Jacek Kaczmarski to jeden z  największych bardów współczesnej polskiej piosenki poetyckiej. Jego mocny głos, genialne teksty i wielka ekspresja, z jaką grał i śpiewał, wciąż porywają nowe pokolenia. Słowa piosenek jego autorstwa – jak choćby Naszej klasy, Zbroi czy Murów – weszły na stałe do naszego słownika.

Między nami to najpełniejsze wydanie wierszy poety. Niektóre z  tekstów publikowane są po raz pierwszy.

„Poezja nie służy ułatwianiu życia ludziom. Otwiera im oczy na pewne aspekty istnienia.”

Jacek Kaczmarski

Wydawnictwo: Prószyński i  S-ka 2017

ISBN: 978-83-8097-238-4

Format: 155 mm × 236 mm

ksiegarnia.proszynski.pl/product,75474

Słowo wstępne, wybór wierszy i  konsultacja merytoryczna – Krzysztof Nowak.

Między nami to już czwarte wydanie antologii poezji Jacka Kaczmarskiego. Nie jest to jednak proste wznowienie poprzednich wersji. Księga jest ukoronowaniem procesu, który zaczął się dokładnie trzydzieści lat temu, kiedy to przystąpiłem do tworzenia na własny użytek kompletnego zbioru poezji Jacka.

Początki nie były obiecujące – przepisywałem na maszynie wiersze z opublikowanych przez podziemne wydawnictwa śpiewników tudzież spisywałem je ze słuchu z  nagrań z  Radia Wolna Europa. Kiedy jednak w 1990 roku, po powrocie Jacka do Polski i powstaniu Pomatonu, zaczęły się pojawiać wydania śpiewników i nut poszczególnych programów, dysponowałem już bazą zawierającą większość utworów Kaczmarskiego. Na początku 1993 roku pomysłem sporządzenia antologii podzieliłem się z Tomaszem Kopciem, on zareagował entuzjastycznie i dał Jackowi znać, że znalazł człowieka, który zebrał wszystkie jego wiersze. W  ten sposób doszło do pierwszego spotkania poświęconego antologii. Szybko okazało się, że zgadzamy się z poetą we wszystkich istotnych kwestiach związanych z projektem. Wtedy też powstał skreślony ręką Jacka wstępny szkic księgi – kopię tej notatki załączamy. Na następne spotkanie przyszedłem uzbrojony w stos wydruków. Jacek odwdzięczył mi się wręczeniem maszynopisów wszystkich swoich wierszy. To wprowadziło nową jakość do mojej dalszej pracy nad całością, stając się podstawą do rozpoczęcia poważnego opracowania redakcyjnego.

Krzysztof Nowak

Więcej na magazynkontakt.pl.