Nowa płyta z tekstami Jacka Kaczmarskiego, tym razem w horoskopowym duchu – „Znaki Zodiaku”

Teksty Jacka Kaczmarskiego z tomiku Mój Zodiak, przekazane Zbigniewowi Łapińskiemu na początku lat 90., doczekały się swojego muzycznego dopełnienia. Sam ich autor stwierdził wówczas, że koncert złożony z dwunastu piosenek z tak obszernymi tekstami, wykonany przez jedną osobę i na jeden instrument – gitarę – może być dla słuchaczy monotonny.

Zbigniew Łapiński ubrał je w bogate, wieloinstrumentowe aranżacje. Większość kompozycji dojrzewała w tzw. szufladzie, a po udarze, który dotknął Kompozytora w 2005 roku, czekała na „dłonie” utalentowanego pianisty, który przeleje na klawiaturę jego aranżacyjne zamysły. Takim okazał się Marcin Partyka, który nie zatracił przy tym własnej twórczej indywidualności, tworząc ponadto muzykę do jednego z utworów, które znajdują się na płycie. Marcin Partyka zaaranżował również kompozycje mistrza na jedenastoosobowy skład muzyków i sam zasiadł za fortepianem.

Wśród Wokalistów zaproszonych do projektu jeszcze przez Zbigniewa Łapińskiego są zarówno weterani muzyczno-literackiej sceny: Joanna Jeżewska, Jan Kondrak, Marian Opania, Jakub Sienkiewicz, jak i wokalistki młodego pokolenia, choć również już uznane: Justyna Panfilewicz i Izabela Szafrańska. Różne indywidualności, różne głosy i różne interpretacje – wszak różne znaki zodiaku.

Nagrań dokonano w czerwcu bieżącego roku w Studio Buffo w Warszawie, pod czujnym okiem Jarosława Regulskiego. O stronę graficzną wydawnictwa zadbał malarz Krzysztof Trzaska. To reprodukcje jego prac z cyklu „Mój Zodiak” wzbogacają książeczkę dołączoną do płyty.

Marzenie kompozytora zostało spełnione, choć on sam tego już nie doczekał. Dlatego „Znaki Zodiaku” są też swego rodzaju hołdem złożonym jego talentowi i być może wstępem do ukazania całości dorobku artystycznego, który nie kończy się przecież na utworach powstałych w ścisłej współpracy z Jackiem Kaczmarskim i Przemysławem Gintrowskim.

Premierowy koncert

Premiera płyty będzie miała miejsce 18 października 2018 r. (o godz. 20.00, w Teatrze Loch Camelot), podczas 54. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Zapraszamy serdecznie na koncert: „Znaki Zodiaku. Koncert piosenek Zbigniewa Łapińskiego”, w którym usłyszymy Jana Kondraka, Justynę Panfilewicz i Izabelę Szafrańską.

Płyta będzie dostępna w księgarniach NCK oraz podczas koncertu premierowego.

dodano: październik 2018