Koncert „Wykopaliska” w Gdańsku

Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego we współpracy z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia proponuje Państwu wyjątkowe wydarzenie artystyczne – koncert pod nazwą „Wykopaliska” w wykonaniu znakomitych artystów Teatrium na Sierpuchowce w Moskwie.

Tym wydarzeniem chcemy uczcić 15. rocznicę śmierci Barda, która przypada w tym roku.

Koncert „Wykopaliska” odbędzie się 14 czerwca 2019 roku o godz. 20.00 w Centrum św. Jana w Gdańsku przy ul. Świętojańskiej 50. Bilety dostępne na: https://www.interticket.pl/program/koncert-piesni-jacka-kaczmarskiego-4857

Na program koncertu składają się przetłumaczone na język rosyjski Jacka Kaczmarskiego, które są związane z Rosją. Kto choćby pobieżnie zna twórczość Kaczmarskiego, z pewnością zwróci uwagę na fakt, że Rosja zajmowała w niej ważne miejsce. Czerpał inspiracje z rosyjskiej kultury – filmów A. Tarkowskiego (Rublow, Stalker), dzieł literackich (Obłomow, Stolz i ja wg I. Gonczarowa), obrazów (Encore, jeszcze raz wg P. Fiedotowa), a także historii (Sen Katarzyny II, Lekcja historii klasycznej, Wigilia na Syberii) i historycznych biografii (Samobójstwo Jesienina, Zmartwychwstanie Mandelsztama, Pożegnanie Okudżawy, Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego). Do twórczości Wysockiego odwoływał się zresztą wielokrotnie, poczynając od Obławy, którą napisał w wieku 17 lat pod wrażeniem, jakie zrobiło na nim Polowanie na wilki w wykonaniu rosyjskiego barda na zamkniętym domowym koncercie w Warszawie w 1974 roku. Zorganizowany przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia koncert "Wykopaliska" miał swoją rosyjską premierę 25 i 26 października 2018 roku w Moskwie (informacje w języku rosyjskim dostępne na stronie http://teatrium.ru/theater/spectacles/raskopki-kontsert-posvyaschennyiy-yatseku-kachmarskomu/), a nagrany wówczas materiał wydany został na płycie CD wraz z tomikiem przetłumaczonych na język rosyjski wierszy Poety. Mamy nadzieję, że wydawnictwo to przybliży rosyjskiemu odbiorcy dorobek Jacka Kaczmarskiego, jednego z najwybitniejszych, najciekawszych i najbardziej wszechstronnych polskich twórców.

Polskiej publiczności chcemy natomiast zaprezentować, jak dobrze znane utwory polskiego barda brzmią w rosyjskich tłumaczeniach i nowych, ciekawych aranżacjach Maksima Gutkina.

Jacek Kaczmarski był bardzo związany z Trójmiastem: miał tu swój dom i bliskich, tu występował, tu spędził ostatnie lata życia i tu też powstawały jego utwory. Wiele osób znających go osobiście mieszka w Trójmieście, stąd idea zorganizowania koncertu właśnie w tym symbolicznym miejscu.

Jacek Kaczmarski jest legendą, poetą wielkim i ponadczasowym. Niemniej, aby jego legenda nie wygasła, aby mogły ją poznawać kolejne pokolenia oraz aby zachować pamięć o jego twórczości i kontekście historycznym jej powstawania, konieczne jest ciągłe jej przypominanie i popularyzacja na najwyższym poziomie artystycznym i za pomocą różnorodnych technik wykonawczych.

Artysta łączył doskonałą znajomość języka ojczystego z olbrzymią wrażliwością artystyczną. W poetycki, bogaty w środki stylistyczne sposób komentował opresyjną rzeczywistość egzystencji w komunistycznym państwie, częstokroć posługując się metaforyką i alegoriami wywiedzionymi z literatury, malarstwa czy filmu, na temat których posiadał ogromny zasób wiedzy. Jego erudycyjna liryka identyfikowana była jako głos antykomunistycznej opozycji, przez całą dekadę lat ’80 rozpowszechniana była w drugim obiegu. Mury stały się swoistym hymnem strajkujących w Stoczni Gdańskiej.

Plakat koncertu „Wykopaliska” w Gdańsku

dodano: czerwiec 2019