Relacja z koncertu 13 grudnia 2019 –Jacek Kaczmarski „Świadectwo”

Tablica pamięci Jacka Kaczmarskiego

13 grudnia 2019 w kościele oo. Franciszkanów w Gdyni odbył się koncert pamięci Jacka Kaczmarskiego „Świadectwo”. Wydarzenie to zgromadziło na widowni około sześciuset osób. Wystąpili: Jacek Kleyff (gitara akustyczna i śpiew) w małej Orkiestrze na Zdrowie – Jerzy "Słoma" Słomiński (bębny, mandolina i śpiew) oraz Nasta Niakrasava (śpiew, cymbały i akordeon) w repertuarze własnym oraz Jacek Bończyk (śpiew, gitara, premierowo handpan), Konrad Wantrych (piano) oraz Wojciech Gumiński (kontrabas) w repertuarze pieśni Jacka Kaczmarskiego. W niezwykłych aranżacjach słyszeliśmy m.in. „Naszą klasę”, „Zbroję”, „Źródło”, „Arkę Noego”, „Mury” i „Obławę”. Wielu ze słuchaczy nie kryło wzruszenia, wielu śpiewało wraz z wykonawcami. Jako niespodziankę usłyszeliśmy przejmująco zaśpiewane a cappella "Mury" w języku białoruskim w wykonaniu Nasty Niakrasavej.

Odtworzony został również teledysk zilustrowany scenami ze stanu wojennego – utwór „Świadectwo” w wykonaniu Jacka Kaczmarskiego, będący tytułowym utworem ostatniej płyty z oficjalnej dyskografii Artysty. Druga część koncertu transmitowana była na żywo w Radiu Gdańsk – dziękujemy za poświęcenie tej twórczości prawie dwóch godzin. Reminiscencjami z czasu stanu wojennego podzielili się z nami goście honorowi – legendarni działacze opozycji demokratycznej – Ludwika i Henryk Wujcowie, którzy znali Artystę od początków jego życia estradowego.

Koncert prowadził przyjaciel, redaktor wydań płytowych i książkowych Jacka Kaczmarskiego, a jednocześnie skarbnica wiedzy – Krzysztof Nowak.

Przed koncertem miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej jeden z ostatnich koncertów Jacka Kaczmarskiego. Podczas odsłonięcia obecni byli: Wicemarszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek oraz Wiceprezydent Gdyni ds. innowacji Michał Guć, którzy od wielu lat angażują się w szerzenie twórczości autora „Obławy”. Nie zabrakło również osób najbliższych Artyście – przedstawicieli Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego: Prezes Alicji Delgas, Przewodniczącej Rady Fundacji Anny Doroty Goliszewskiej oraz Członka Rady Fundacji Marcina Kunickiego, a także wielu wielbicieli twórczości. Bard „Solidarności” wystąpił w tym miejscu 13 grudnia 2001 roku – w 20. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Niektóre z nagrań wraz z zapowiedziami z tamtego koncertu zabrzmiały ponownie – „Kołysanka” oraz na pełne zadumy zakończenie kolęda „Ilu nas w ciszy”.

Relacja w radiu „Gdańsk”

dodano: grudzień 2019