Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego

Festiwal Piosenki Poetyckiej Nadzieja

„…Że młodość w życiu się nie rozmyje,
Życie nie będzie tylko więdnięciem,
Że umrze pięknie — co pięknie żyje
I że po śmierci przetrwa w pamięci?…”

Jacek Kaczmarski
Nadzieja śmiełowska


„Wieczór Kuglarzy” i nie tylko na XIII „Nadziei”

XIII edycja Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” organizowanego przez Fundację im. Jacka Kaczmarskiego odbędzie się w dniach 15-16 lipca 2016 r. Festiwal rozpocznie się 15 lipca o godzinie 17.00 w sali widowiskowo-teatralnej Regionalnego Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta przy ul. Solnej 1 i tradycyjnie publiczność będzie miała okazję zobaczyć i usłyszeć wykonawców ubiegających się o laury w konkursie festiwalowym. Natomiast o godzinie 21.00 rozpocznie się koncert pt. „Wieczór Kuglarzy” na który złożą się piosenki Jacka Kaczmarskiego inspirowane filmem w wykonaniu poznańskiego Kwartetu ProForma. Zespół wystąpi w składzie: Piotr Lembicz, Przemysław Lembicz, Wojciech Strzelecki, Marcin Żmuda i Marek Wawrzyniak.

Dzień później, czyli 16 lipca – zgodnie z tradycją festiwalu – odbędzie się mecz piłkarski między „Kuglarzami” a zespołem Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego. ( godzina 12.00 euroboisko przy ul. Łopuskiego).

Tego samego dnia o godzinie 17.00 w sali widowisko-teatralnej Regionalnego Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta ( ul. Solna 1) odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu: rozdanie nagród, koncert laureatów a także pokaz filmu dokumentalnego o Jacku Kaczmarskim. Odbędzie się także IV Ogólnopolski Turniej Wiedzy o Twórczości Jacka Kaczmarskiego ( przygotowanie i prowadzenie Krzysztof Nowak), a na zakończenie festiwalu zaplanowaliśmy koncert pt.: „Co jutro będzie” w wykonaniu Tadeusza Woźniaka, któremu towarzyszyć będą: Jolanta Majchrzak – Woźniak, Piotr Woźniak i Mariusz Jagoda.

Udział w konkursie

Osoby pragnące wziąć udział w konkursie głównym podczas XIII Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” mogą przesyłać swoje nagrania (mp3) do 5 czerwca 2016 r. na adres e-mail: fundacja.jk@interia.pl Przypominamy, że konkursowicz wykonuje dwie piosenki: autorską i z repertuaru Jacka Kaczmarskiego. O tym, czy dany wykonawca zakwalifikował się do konkursu głównego, poinformujemy w terminie do 15 czerwca br.

Noclegi

Jak co roku jest możliwość uzyskania noclegów w internacie Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza przy ul. 1 Maja 47 w cenie 27 zł od osoby za dobę. W sprawie rezerwacji czekamy na e-maile na adres: fundacja.jk@interia.pl Zgłoszenia, w których prosimy o podanie terminu pobytu i numeru kontaktowego telefonu przyjmujemy do 30 czerwca 2016. Pragniemy uprzedzić, że ilość miejsc jest ograniczona.

Olsztyn Górą! Relacja z XII Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja”

W piątek 31 lipca 2015 punktualnie o 17.00 Hala Łuczniczka wypełniła się słuchaczami i gośćmi, którzy przybyli do Kołobrzegu z całej Polski, ale też i z odleglejszych miejsc, jak np. z Francji, Holandii i Niemiec. W konkursie "Nadziei" wystartowało 14 podmiotów wykonawczych, głównie solistów, choć był też siedmioosobowy zespół, duet oraz znana bywalcom naszego festiwalu - Jednoosobowa Formacja Artystyczna Grześ. Przewodniczący Jury Jan Poprawa - w składzie również Marcin Kunicki, Krzysztof Gajda i Jacek Pechman - podziękował wszystkim wykonawcom za żywe i wiarygodne mierzenie się z żywiołem twórczości Jacka Kaczmarskiego. Zadaniem uczestników konkursu było jak zwykle zaśpiewanie dwóch piosenek, w tym jednej Patrona Festiwalu.

Galeria zdjęć

Zwycięzcą XII Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego "Nadzieja" został Łukasz Jędrys z Olsztyna. Podczas konkursu wystąpił jako ostatni, spóźniwszy się na pociąg odbył wyścig z czasem, korzystając m.in. z autostopu i internetowej strony BlaBlaCar, o czym barwnie opowiedział na początku galowego występu, wyraźnie zdumiony własnym sukcesem. Zarówno "Autoportret Witkacego", jak i autorska "Maszyna" uderzają siłą gniewnych emocji, biegłością niemal rockowego grania na gitarze i umiejętnością czystego, aktorskiego raczej niż estradowego podawania poetyckiego słowa. Przypomnijmy, że w roku 2012 podczas Festiwalu miało miejsce podobne zdarzenie. Apolinary Polek miał wystąpić jako czwarty. Jednak nie przybył. Zjawił się na sam koniec. Jechał stopem. Wygrał. - Byłem pewien, że nie zdążę. A o tym, że wygram, nawet nie marzyłem.

Apolinary jest samoukiem. Sam mówi, że wziął kiedyś gitarę i zaczął brzdąkać. Teraz koncertuje. Lubi poezję śpiewaną, piosenkę autorską. Jego występ doceniła też monachijska i berlińska Polonia, która zaprosiła go na tournée.

Nagrodę drugą otrzymał Marek Oleś z Gliwic za "Encore, jeszcze raz" oraz "Biały wiersz" ze słowami Mirosława Czyżykiewicza. Śpiewanie Marka Olesia sprawia wrażenie przefiltrowanego przez bogate i bolesne doświadczenie artysty. Uderza autentyzmem.

Zdobywcą trzeciej nagrody - a także Nagrody Publiczności oraz Nagrody im. Władysława Stasiaka, a więc osobą najbardziej "utytułowaną" w tegorocznym konkursie - został wrocławianin Jakub Kwaśniewski. Artysta utworem Kaczmarskiego "Manewry" oraz autorskim "Strzela mnie w krzyżu" zdobył względy publiczności i jurorów między innymi umiejętnością nawiązania żywego kontaktu z odbiorcami oraz zaraźliwym poczuciem humoru. Dodatkowo ten sympatyczny młody człowiek wziął udział w Turnieju Wiedzy o Twórczości Jacka Kaczmarskiego, wykazując się sporą wiedzą na ten temat.

Były jeszcze wyróżnienia: dla Michała Konstrata z Warszawy za "Upadek Ikara" i intymno-liryczną piosenkę własną pod tytułem "Na strychu wspomnień" (artysta otrzymał też z rąk Bogdana Żurka i Aleksandra Zająca Nagrodę Polonii - zaproszenie na koncerty w Niemczech - ufundowaną przez działaczy polonijnych z Monachium i Berlina), dla duetu Patrycji Polek i Adama Leszkiewicza za "Księżniczkę i pirata" oraz uroczy miłosny wokalny dialog zatytułowany "Sfinks", dla siedmioosobowego zespołu Kwadrans dla Jacka K. (składającego się m.in. z kwartetu smyczkowego) za "Żółwia w katedrze" zgrabnie połączonego z autorską "Bajką o żółwiu zagubionym w katedrze" - oba teksty opatrzone muzyką Bartosza Tyborowskiego. Prowadzący Festiwal Jarosław Gugała zapowiedział tradycyjnie dwuczęściowy koncert galowy "Nadziei". W części pierwszej swój występ zaprezentowała grupa zaproszonych na tę okazję artystów, a potem, po krótkiej przerwie, szacowne Jury ogłosiło konkursowy werdykt. Na scenę poproszono laureatów oraz wyróżnionych uczestników, aby wobec licznej publiczności potwierdzili swe docenione przez jurorów talenty i odebrali nagrody.

W koncercie "Podróże literackie Jacka Kaczmarskiego" - przygotowanym i wyreżyserowanym przez Antoniego Murackiego - artyści przedstawili piosenki, w których bard odnosił się do literatury, w sobie właściwy sposób podejmując dialog z tradycją: motywami, tematami, autorami i bohaterami mitów oraz dzieł piśmiennictwa powszechnego i narodowego. Kaczmarski - posiadacz dyplomu studiów polonistycznych i ogromnej erudycji - nie jest klasycznym literaturoznawcą, nie podchodzi do przywoływanych utworów jak badacz, historyk czy analityk. W tekstach Kaczmarskiego motywy literackie z jednej strony potwierdzają swój walor uniwersalizmu i ponadczasowości, bo niezależnie jak są dawne czy odległe, okazują się świetnym narzędziem opisu świata "tu i teraz", dotykają z dużą intensywnością tego, co dziś dla nas ważne i bolesne. Z drugiej zaś strony owe uniwersalne i ponadczasowe motywy nasycone są żywiołową osobowością samego Kaczmarskiego, jego emocjami i traumami. Gniew, przerażenie i zachwyt. Słuchając tych piosenek mamy do czynienia nie z abstrakcyjnym dyskursem, lecz z żywym człowiekiem.

Koncert rozpoczął się utworem "Kasandra", którego historiozoficzne przesłanie brzmi wyjątkowo aktualnie. Przez kolejne "stacje literackie" prowadził słuchaczy Antoni Muracki, opatrując je stosowną narracją. Czworo wykonawców stworzyło jakby cztery "podejścia" do Kaczmarskiego. Muracki - kanoniczny i zrównoważony, wspominający swoją zaczętą jeszcze w okresie wspólnych studiów znajomość z Kaczmarskim. Dynamiczny i gniewny Piotr Kajetan Matczuk, w podwójnej roli wokalisty i instrumentalisty (klawisze plus epizod gitarowy). Najbardziej aktorski, a jednocześnie zdystansowany i ironiczny Andrzej Ozga (wielkie brawa między innymi za "Obłomowa"). I Dorota Osińska. Liryczna i płomienna. Najpiękniejszy głos tegorocznej "Nadziei". "Iskry i łzy" zaśpiewała tak, jakby to dla niej jedynej we wszechświecie powstała ta piosenka.

Koncert galowy dwunastej "Nadziei" zakończył się zaproszeniem na sobotnie wydarzenia festiwalowe:

 • tradycyjny mecz piłkarski reprezentacji Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego z "Kuglarzami", czyli zawodnikami składającymi się z publiczności - wielbicielami twórczości barda (co prawda rok temu przegraliśmy jako Fundacja, ale w sobotę w starciu piłkarskim było już 9 do 5 dla nas)
 • popołudniowe spotkanie w sali konferencyjnej hotelu Aquarius, gdzie odbyła się projekcja filmu "Kaczmarski w Sali Kongresowej" z 1990 roku, (słowo wstępu - Krzysztof Nowak)
 • prezentację wznowionej w tym roku powieści Jacka Kaczmarskiego "Plaża dla psów", o której interesująco opowiadał dr Krzysztof Gajda
 • omówienie rozwiązania krzyżówki autorstwa Marcina Turskiego, która znalazła się w tegorocznym wydawnictwie "Nadzieja"
 • III Ogólnopolski Turniej Wiedzy o Twórczości Jacka Kaczmarskiego. Gratulacje dla zwycięzcy - został nim Przemysław Żbikowski z Olsztyna, II miejsce zajął Jan Bulak, III miejsce Urszula Krajewska. Turniej jak co roku wywołał spore emocje wśród publiczności obserwującej zmagania uczestników. Pomysłodawcą i prowadzącym jest Krzysztof Nowak

W tym roku odbył się trzeci już Ogólnopolski Turniej Wiedzy o życiu i twórczości Jacka Kaczmarskiego. Po raz drugi quiz zorganizowany był w formule popularnego teleturnieju "Jeden z dziesięciu". Ponieważ wśród bywalców "Nadziei" jest wielu znawców twórczości Patrona Festiwalu, dziesiątkę uczestników udało się zebrać w miarę sprawnie. Poziom wiedzy prezentowany przez tę dziesiątkę był zaś naprawdę imponujący, dzięki czemu konkurs był prawdziwą ucztą dla widzów. Ponieważ dwa poprzednie konkursy wygrał Jan Bulak (Zbrozło), spodziewano się, że i tym razem tak będzie. Pierwsza runda pokazała jednak, że walka o główną nagrodę (m.in. tysiąc złotych) będzie niezwykle zacięta. W drugiej rundzie padały coraz trudniejsze pytania, a uczestnicy wykruszali się bardzo powoli. Do finału przeszli: Urszula Krajewska, Jan Bulak i Przemysław Żbikowski. Wysoka stawka spowodowała jednak, że przeciwnie niż w poprzedniej edycji, uczestnicy grali zachowawczo. Dość wspomnieć, że żaden z finalistów nie wziął ani jednego pytania na siebie. Finał nie był więc tak porywający jak przed rokiem, kiedy odczytano wszystkie czterdzieści pytań. Tym razem losy konkursu rozstrzygnęły się po czternastym pytaniu rundy finałowej, kiedy w grze pozostał tylko Przemek Żbikowski, a tym samym to właśnie on został zwycięzcą trzeciej edycji Turnieju Wiedzy nt. życia i twórczości Jacka Kaczmarskiego.

Dodać należy, że Hala Łuczniczka pierwszego dnia Festiwalu rozbrzmiała także chóralnym śpiewem publiczności intonującej "Sto lat" dla obchodzącego urodziny dyrektora artystycznego, Jacka Pechmana. I dla Festiwalu "Nadzieja" - oby za rok dostarczył tylu co zawsze wzruszeń.

Pragniemy serdecznie podziękować:

Współorganizatorom, którymi byli: Gmina Miasto Kołobrzeg, Starostwo Powiatowe w Kołobrzegu, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

Współpartnerowi - Instytutowi Pamięci Narodowej w Warszawie

Sponsorowi - Grupie LOTOS

logo sponsora: LOTOS

Głównemu Sponsorowi - Grupie ENERGA

logo sponsora: ENERGA

Honorowy patronat przyjęli:

Małgorzata Omilanowska, Minister Kultury i Dziedzictwa Nardowego,

Anna Mieczkowska, Członek Zarządu Woj. Zachodniopomorskiego,

Marek Tałasiewicz, Wojewoda Zachodniopomorski,

Łukasz Kamiński, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej,

Janusz Gromek, Prezydent Miasta Kołobrzeg,

Tomasz Tamborski, Starosta Powiatu Kołobrzeskiego.

Szczególne podziękowania kierujemy do:

 • MEC Kołobrzeg i jej prezesa Mariusza Dziury,
 • hotelu Aquarius SPA,
 • Marcina Turskiego, prezesa Licomp Empirical Multimedia,
 • Fundacji Agora,
 • Przemysława Jaśkiewicza z Fundacji Niepodległości,
 • Bogdana Żurka i Aleksandra Zająca (Zrzeszenie Federalne Polskie Forum w Niemczech),
 • Zbigniewa Mańczyka, prezesa Drukarni Origami.

Patronat medialny objęli: TVP2, TVP Szczecin, Radio Koszalin, Radio Kołobrzeg, portal strefapiosenki.pl, portal miastokołobrzeg.pl, tkk, dziennik "Gazeta Wyborcza".

Organizatorem Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego "Nadzieja" jest Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego.

Zapraszamy nad morze!

Plakat
 • 31 lipca – piątek – Hala Łuczniczka, ul. Łopuskiego
  godz. 17.00
  • oficjalne otwarcie festiwalu
  • przesłuchania konkursowe
  godz. 21.00
  • koncert „Podróże literackie Jacka Kaczmarskiego” występują: Dorota Osińska, Antoni Muracki, Andrzej Ozga, Piotr Kajetan Matczuk, Krzysztof Jaszczak, Paweł Goleń
  • rozstrzygnięcie konkursu głównego, prezentacja laureatów, wręczenie nagród.
  Prowadzenie festiwalu – Jarosław Gugała.
 • 1 sierpnia – sobota – MOSiR – euroboisko przy ul. Łopuskiego godz. 12.00
  • mecz piłkarski między drużyną Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego a drużyną publiczności festiwalu pn. Kuglarze
  • sala konferencyjna hotelu Aquarius, ul. Kasprowicza 24
  godz. 17.00
  • projekcja materiału filmowego z Jackiem Kaczmarskim
  • prezentacja książki Jacka Kaczmarskiego „Plaża dla psów”, prowadzenie – Krzysztof Gajda
  • III Ogólnopolski Turniej Wiedzy o twórczości Jacka Kaczmarskiego, przygotowanie i prowadzenie – Krzysztof Nowak.

Poznaj regulamin Turnieju Wiedzy.

XII Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja”

Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego zaprasza w dniach 31 lipca - 1 sierpnia 2015 r. do Kołobrzegu na 12. edycję Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego "Nadzieja". Tym razem motyw przewodni zawarty będzie w Nocy Literackiej, podczas której przedstawimy utwory Jacka Kaczmarskiego odnoszące się do fikcyjnych bohaterów książkowych. Kierownictwo muzyczne - Antoni Muracki, wystąpią m.in.: Anna Stankiewicz, Jan Janga-Tomaszewski, Antoni Muracki, Janusz Strobel, Andrzej Ozga.

Grób Jacka Kaczmarskiegojanga_tomaszewski_jan_07.jpgJarosław_Gugala.jpgAntoni Muracki Uroczyste otwarcie nastąpi 31 lipca o godz. 17.00 w hali "Łuczniczka" przy ul. Łopuskiego 36/38, gdzie zaprezentowani zostaną wykonawcy ubiegający się o laury w konkursie festiwalowym. O godz. 21.00 - koncert Noc Literacka, następnie ogłoszenie werdyktu jury i wręczenie nagród. Prowadzenie - Jarosław Gugała.
W sobotę o godz. 12.00 - zgodnie z tradycją festiwalu - rozegrany zostanie mecz piłkarski między drużyną wielbicieli twórczości Artysty (pn. "Kuglarze") a zespołem Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego. O godz. 17.00 w sali konferencyjnej hotelu AQUARIUS SPA przy ul. Kasprowicza 24 rozstrzygnie się, kto wygra III ogólnopolski Turniej Wiedzy o Twórczości Jacka Kaczmarskiego, sprofilowany na zaangażowanych słuchaczy i pasjonatów utworów Artysty. Test przygotował i poprowadzi Krzysztof Nowak. Odbędzie się również promocja książki i prezentacja filmu o Jacku Kaczmarskim.

Udział w konkursie

Osoby pragnące wziąć udział w konkursie głównym podczas XII Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego "Nadzieja" mogą przesyłać swoje nagrania (mp3) do 20 czerwca 2015 r. na adres e-mail: fundacja.jk@interia.pl Przypominamy, że konkursowicz wykonuje dwie piosenki: autorską i z repertuaru Jacka Kaczmarskiego. O tym, czy dany wykonawca zakwalifikował się do konkursu głównego, poinformujemy w terminie do 25 czerwca br.

Noclegi

Jak co roku jest możliwość uzyskania noclegów w internacie Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza przy ul. 1 Maja 47 w cenie 27 zł od osoby za dobę. W sprawie rezerwacji czekamy na e-maile na adres: fundacja.jk@interia.pl Zgłoszenia, w których prosimy o podanie terminu pobytu i numeru kontaktowego telefonu przyjmujemy do 15 lipca br. Pragniemy uprzedzić, że ilość miejsc jest ograniczona.
Z przyjemnością informujemy, że (podobnie jak w latach poprzednich) jednym z fundatorów nagród dla laureatów Konkursu Głównego oraz Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o twórczości Jacka Kaczmarskiego, jak również Sponsorem Głównym XII Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” w Kołobrzegu jest Grupa ENERGA, która wspiera wiele przedsięwzięć kulturalnych.

logo sponsora: ENERGA

Miło nam poinformować, że jednym z fundatorów nagród dla laureatów Konkursu Głównego XII Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego "Nadzieja" w Kołobrzegu oraz Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o twórczości Jacka Kaczmarskiego, jak również Sponsorem Wydarzenia jest Grupa LOTOS.

logo sponsora: LOTOS

© Grabi 2007