Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego

Festiwal Piosenki Poetyckiej Nadzieja

„…Że młodość w życiu się nie rozmyje,
Życie nie będzie tylko więdnięciem,
Że umrze pięknie — co pięknie żyje
I że po śmierci przetrwa w pamięci?…”

Jacek Kaczmarski
Nadzieja śmiełowska


XV Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” odbędzie się w Kołobrzegu w dniach 13-15 lipca 2018 r.

Festiwal rozpocznie się 13 lipca o godzinie 17.00 w sali widowiskowo-teatralnej Regionalnego Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta przy ul. Solnej 1, gdzie zostaną przedstawieni zakwalifikowani do konkursu głównego wykonawcy, ubiegający się o nagrody m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezesa TVP S.A., Fundacji PZU oraz Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego. Dodatkowo zostanie przyznana Nagroda Specjalna im. Władysława Stasiaka. Konkursowicze przyjadą do Kołobrzegu z różnych regionów Polski, w tym z Warszawy, Wrocławia, Łodzi, Gdańska, Białegostoku, Gorzowa Wielkopolskiego, Krakowa czy Koszalina. Po konkursie rozpocznie się premierowy koncert pt. „Mój Kaczmarski”, w którym wystąpią: Szymon Podwin i Michał Mańka, Paweł Wójcik i Tomasz Sarniak, Michał Wilgocki z Judytą Wilgocką i Magdą Gąsior oraz Jakub Kwaśniewski.

Kolejny dzień festiwalu – 14 lipca zgodnie z tradycją rozpocznie mecz piłkarski między „Kuglarzami” a zespołem Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego (godzina 12.00 – boisko przy ul. Śliwińskiego 10). Następnie o godzinie 17.00 w sali widowisko-teatralnej Regionalnego Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta zostanie rozstrzygnięty konkurs na interpretację piosenki Jacka Kaczmarskiego i piosenkę autorską. Zwieńczeniem tego dnia festiwalu będzie koncert pt. „Kilku niesamowitych facetów” w wykonaniu Zespołu Reprezentacyjnego w składzie: Filip Łobodziński, Jarosław Gugała, Marek Wojtczak i Tomasz Hernik.

W ostatnim dniu festiwalu – 16 lipca o godzinie 17.00 w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta będzie można wysłuchać wykładu dra Andrzeja Kasperka pt. „Niepodległość w twórczości Jacka Kaczmarskiego” oraz obejrzeć prezentację przygotowaną przez Krzysztofa Nowaka i Roberta Siwca. Finał festiwalu to premierowy spektakl pt. „Obserwator” – piosenki Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu artystów Studia im. Ziembińskich z Koszalina. Festiwal poprowadzi Robert Siwiec.

Wstęp na koncerty jest wolny, ilość miejsc ograniczona.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego. Głównym partnerem wydarzenia jest PKN ORLEN, a partnerami: Gmina Miasto Kołobrzeg, Starostwo Powiatowe w Kołobrzegu, Fundacja PZU oraz Instytut Pamięci Narodowej, Miejska Energetyka Cieplna w Kołobrzegu oraz drukarnia Origami w Gdańsku. Sponsorem Festiwalu „Nadzieja” jest Grupa ENERGA. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Miasto Kołobrzeg, Fundacji PZU oraz Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS im. Andrzeja Szczypiorskiego. Głównym patronem medialnym jest Polskie Radio. Patronat medialny sprawują: TVP2, tygodniki: „Wprost”, „Gość Niedzielny” i „Do Rzeczy” oraz Polskie Radio Koszalin i portal internetowy miastokolobrzeg.pl. Patronat Honorowy nad XV edycją Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” objęli: Wiceprezes Rady Ministrów, prof. dr hab. Piotr Gliński – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jarosław Szarek – Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Tomasz Hinc – Wojewoda Zachodniopomorski, Janusz Gromek – Prezydent Miasta Kołobrzeg i Tomasz Tamborski – Starosta Kołobrzeski.

XV „Nadzieja”- zaproszenie do konkursu i informacja o noclegach

XV edycja Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” organizowanego przez Fundację im. Jacka Kaczmarskiego odbędzie się w dniach 13-15 lipca 2018 r.w Kołobrzegu.

Osoby (zespoły) pragnące wziąć udział w konkursie głównym podczas XV Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” mogą przesyłać swoje nagrania (mp3) do 5 czerwca 2018 r. na adres e-mail: fundacja.jk@interia.pl Prosimy jednocześnie o napisanie kilku słów o sobie: wiek, miejscowość, wykształcenie i numer tel. kontaktowego. Przypominamy, że konkursowicz wykonuje dwie piosenki: autorską ( własny tekst bądź muzyka) i z repertuaru Jacka Kaczmarskiego. O tym, czy dany wykonawca zakwalifikował się do konkursu głównego, poinformujemy w terminie do 10 czerwca br. Konkurs odbędzie się 13 lipca br. a ogłoszenie wyników i koncert laureatów 14 lipca br. Nagrody pieniężne ufundowali: minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński i prezes TVP Jacek Kurski.

Jednocześnie informujemy, że istnieje możliwość skorzystania z noclegów w internacie Zespołu Szkół im. H. Sienkiewicza przy ul. 1 Maja. Jak nas poinformowano, w tym roku cena za nocleg za osobę wynosi 32,40 zał brutto ( za dobę). Rezerwacje na noclegi przyjmujemy do 10 czerwca br. (adres e-mail: fundacja.jk@interia.pl)

Torunianka zwyciężyła na „Nadziei”

Tegoroczna „Nadzieja” była o jeden dzień i kilka wydarzeń dłuższa niż poprzednie edycje (a miały na to wpływ: zawziętość organizatorów, apetyt publiczności i hojność sponsorów). Duża scena Regionalnego Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu rozbrzmiewała Kaczmarskim łącznie kilkanaście godzin. Motywem wiodącym, który w tym roku organizatorzy zadali festiwalowi, były muzyczne ekfrazy – piosenki, będące poetyckimi interpretacjami dzieł malarskich. Zaczęło się w...

PIĄTEK, 14 lipca

Krótko po godz. 17.00, z małym opóźnieniem, spowodowanym koniecznością rozmieszczenia na pełnej widowni gromadki tłoczących się przed drzwiami chętnych, którzy chcieli wejść, a nie zdobyli wejściówek, rozpoczęły się przesłuchania konkursowe. Do konkursu stanęły 24 podmioty wykonawcze (soliści, duety i tria), oceniane przez jury w składzie: Marcin Kunicki (przewodniczący), Elżbieta Adamiak, Grzegorz Tomczak i Magdalena Kawczyńska. Było w czym wybierać – młodsi i starsi wykonawcy zaprezentowali mnogość muzycznych konwencji, instrumentariów, poziomów umiejętności, stopni powagi i stopni ironii. Po trzygodzinnych przesłuchaniach konkursowych i krótkiej przerwie publiczność otrzymała drugie danie: premierowy, ekspresyjny spektakl "Galeria sztuki – Kaczmarski" w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego w Gdyni: Aleksandry Meller, Sandry Brucheiser, Rafała Ostrowskiego i Jakuba Badurki, wyreżyserowany przez Bernarda Szyca. Piosenki autorstwa Jacka Kaczmarskiego porwały publiczność festiwalową w podróż o zmaganiach człowieka z odwiecznymi dylematami moralnymi zarówno w czasach stabilizacji, przełomów, jak i kryzysów wartości. Znakomity akt pierwszy malarsko-muzycznej przygody na tegorocznej "Nadziei". Natomiast dniem rozstrzygnięć była...

SOBOTA, 16 lipca

Najpierw doszło do rozstrzygnięcia sportowego. Tradycyjny mecz piłki nożnej między drużyną Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego a drużyną Kuglarzy, rozegrany w samo południe, zakończył się zwycięstwem Kuglarzy stosunkiem bramek 2:1. Tym razem obyło się bez kontuzji. Potem o godzinie 15.00 rozpoczął się IV turniej wiedzy o Patronie festiwalu, przygotowany i poprowadzony przez Krzysztofa Nowaka. Najbłyskotliwszym kaczmarologiem i bezapelacyjnym zwycięzcą został Michał Kaczmarczyk z Dąbrowy Górniczej. II miejsce zajął Przemysław Lipski, III – Urszula Krajewska.

Od godz. 17.00 szczelnie wypełniona sala RCK w napięciu oczekiwała na werdykt jury. Najpierw jednak na scenie pojawił się Wicewojewoda Zachodniopomorski Marek Subocz, by w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego odznaczyć twórców festiwalu „Nadzieja”„” – Katarzynę i Jacka Pechmanów srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Dekoracja odbyła się przy długiej, hucznej i serdecznej owacji na stojąco.

Po tej wzruszającej scenie przewodniczący jury Marcin Kunicki zaczął od wielu ciepłych słów pod adresem ogółu wykonawców, po czym prowadzący galę Jarosław Gugała przystąpił do odczytania (od końca) protokołu. Zwyciężczynią tegorocznej „Nadziei” i zdobywczynią prestiżowej oraz wyjątkowo w tym roku wysokiej nagrody głównej (razem 17 tysięcy zł ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, Prezesa TVP Jacka Kurskiego oraz Fundację PZU) została Zuzanna Wiśniewska z Torunia za znakomitą, pełną scenicznej werwy interpretację trudnego utworu „Obłomow, Stolz i ja” oraz „Litanię” (sł. Zuzanna Wiśniewska, muz. Marcin Wójcik). Ponadto Zuzanna otrzymała nagrodę imienia Władysława Stasiaka, którą wręczyła fundatorka Barbara Stasiak (warto przypomnieć, że ta nagroda na „Nadziei” została przyznana po raz siódmy). Nagrodę drugą (9 tysięcy zł) zdobyła równie młoda wykonawczyni, Magdalena Fennig z Krakowa, która z prostotą, szczerością i wielką siłą wyrazu wyśpiewała „Niech” Kaczmarskiego i znany wiersz Jana Lechonia „Pytasz, co w moim życiu z wszystkich rzeczą główną” z własną muzyką. Trzecia nagroda (6 tysięcy zł) przypadła Grzegorzowi Grunwaldowi spod Opola, który najpierw rozhuśtał publiczność własną piosenką „W dzień deszczowy”, a potem zaprezentował świetną interpretację „Przechadzki z Orfeuszem”. Jury przyznało także trzy równorzędne wyróżnienia: dla Szymona Bruckiego z Torunia za „Powrót” i piosenkę ze słowami Ernesta Brylla „Anioł niósł zwiastowanie”, dla niezwykłej Izabeli Szafrańskiej z Białegostoku za „Sarę” Jacka Kaczmarskiego i „Jeża i sójkę” ze słowami Jana Kondraka i muzyką Przemysława Sokołowskiego, świetnego gitarowego akompaniatora oraz dla Bartosza Kaisera z Gdańska, który swoim aksamitnym barytonem zaśpiewał – zgodnie z wiodącym motywem festiwalu – dwie ekfrastyczne piosenki: „Bar w Folies-Bergère” Kaczmarskiego do dzieła Édouarda Maneta i własne „Barowe ćmy” (o znanym obrazie Edwarda Hoppera). Przyznano jeszcze wyróżnienie specjalne dla Marcina Gąbki za piosenkę autorską „Vanitas”, noszącą wszelkie znamiona przeboju poetyckiej sceny oraz nagrodę niemieckiej Polonii dla lwowianki Elżbiety Lewak, która wzruszyła widownię „Opowieścią pewnego emigranta” i własną piosenką „Poznajmy się”. Wykonawczyni pięknie akompaniował Piotr Matczuk – opiekun muzyczny uczestników konkursu. Tegoroczna nagroda publiczności przypadła (tak samo jak rok temu) Patrycji Polek, grającej na „ukulele z arbuza”, tym razem występującej w formacji „Patka i Wilgoccy”, która w trakcie festiwalu najpierw zmieniła nazwę na „Od-Patki” (a może „Ot, Patki”?), a potem na „Przy-Patki”, aby na koniec się rozwiązać.

Po prawie dwugodzinnym koncercie laureatów rozpoczęła się druga część wieczoru: koncert pod nieco faustycznym tytułem „Trwaj chwilo”, składający się z czterech rozdziałów. Jako pierwsza wystąpiła Elżbieta Adamiak, która z właściwą sobie elegancją nawiązała słowny i muzyczny dialog z widownią, w pełni udany mimo wysiłków wirusa, aby temu przeszkodzić. Bardce (bardessie? bardotce?) towarzyszyli Piotr Górka za kontrabasem, Piotr Goljat przy klawiaturze i Sebastian Ruciński z gitarą. Potem na scenę wstąpił Grzegorz Tomczak, który z pomocą pianisty Dawida Troczewskiego uraczył publiczność śpiewaną i czytaną poezją pełną ciepła, miłości i delikatnej ironii. Błyskotliwymi, pełnymi dowcipu i literackich aluzji recytacjami ubarwiał swoje śpiewanie także następny wykonawca – Szymon Zychowicz. Koncert zakończyła Dominika Świątek z towarzyszącym jej na fortepianie Kubą Mędrzyckim w ściśle „Kaczmarskim” repertuarze. Ale to jeszcze nie był prawdziwy koniec, ten nastąpił w...

NIEDZIELĘ, 16 lipca

Wciąż niesyta wrażeń festiwalowa publiczność wypełniła salę RCK, by przeżyć ostatni dzień Festiwalu „Nadzieja”. Zaczęło się od akcentu naukowego – wykładu doktora Andrzeja Kasperka „Ambasadorowie według Hansa Holbeina i Jacka Kaczmarskiego”. Wykładowca ze znawstwem i pasją zaprezentował obraz renesansowego mistrza i odnoszącą się do niego piosenkę Kaczmarskiego, odsłaniając przed widownią część tajemnic obu dzieł.

Potem na scenie pojawili się aktorzy i muzycy ze spektaklem Teatru Ateneum „Jacek Kaczmarski – lekcja historii” w reżyserii Jacka Bończyka. Prócz reżysera, który pokazał, jak znakomitym jest gitarzystą, akompaniowali Paweł Stankiewicz na gitarach i malowniczo ruchliwy Fabian Włodarek (także aranżer i kierownik muzyczny) na fortepianie oraz akordeonie, a śpiewali młodzi aktorzy: Julia Konarska, Wojciech Brzeziński i Wojciech Michalak. Z offu dobiegały komentarze wygłaszane głosem Piotra Fronczewskiego. Po raz ostatni w ciągu tych trzech dni publiczność kołobrzeskiego RCKu zasłuchała się w świetnie podane piosenki Jacka Kaczmarskiego i zapatrzyła w obrazy Boscha, Bruegela, Matejki, Malczewskiego… Nic więc dziwnego, że artyści kilka razy bisowali, a publiczność oklaskiwała ich na stojąco. Należy dodać, że spektakl odbył się 99. raz. Tutaj jeden z utworów https://www.youtube.com/watch?v=1LHKu9cpJqI

Całości programu można posłuchać na płycie https://www.youtube.com/watch?v=6p2mEqacoLU

XIV edycja Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja”, która odbyła się w dniach 14-16 lipca 2017 w Kołobrzegu, dowiodła, że songi autora „Murów”, „Obławy” czy „Źródła” działają z dawną mocą, że dzięki alchemii słowa urzekają kolejne pokolenia.

Przypomnijmy, że organizatorem Festiwalu była Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego. Partnerzy wydarzenia: Gmina Miasto Kołobrzeg, Starostwo Powiatowe w Kołobrzegu, Fundacja PZU, Totalizator Sportowy Sp. z o.o. LOTTO, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie.

Festiwal Nadzieja został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Dostępna”, Gminy Miasto Kołobrzeg, Fundacji PZU oraz Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS im. Andrzeja Szczypiorskiego.

Sponsorami Festiwalu byli: Miejska Energetyka Cieplna w Kołobrzegu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kołobrzegu, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku i drukarnia Origami w Gdańsku.

Główny patronat medialny – Polskie Radio Program 1. Patronat medialny sprawowały także TVP2 oraz tygodniki: „Wprost”, „Gość Niedzielny”, „Do Rzeczy” oraz Polskie Radio Koszalin i portal internetowy miastokolobrzeg.pl.

Wszystkim uczestnikom, sponsorom oraz osobom zaangażowanym w organizację Festiwalu składamy serdeczne podziękowania.

Zapraszamy również na https://www.facebook.com/Fundacja.im.Jacka.Kaczmarskiego/

Zuzanna Wiśniewska I miejsce

Magda Fennig II miejsce

Grzegorz Grunwald III miejsce

Barbara Stasiak i laureatka nagrody im. Wladyslawa Stasiaka

Nagroda Publicznosci Patka i Wilgoccy

Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis dla Katarzyny i Jacka Pechmanów od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego; odznaczenie wręczone przez Wicewojewodę Zachodniopomorskiego Marka Subocza podczas XIV Festiwalu „Nadzieja”

Dominika Świątek

Elżbieta Adamiak

Grzegorz Tomczak

Jacek Kaczmarski – lekcja historii

Teatr Muzyczny

Szymon Zychowicz

wykład dra A. Kasperka

Konkurs Wiedzy o życiu i Twórczości Jacka Kaczmarskiego

Przypominamy o kolejnej edycji Konkursu Wiedzy o Życiu i Twórczości Jacka Kaczmarskiego. W związku z tym proszę o zgłaszanie się chętnych. Potrzebujemy dziesięciu osób. Decyduje kolejność zgłoszeń, więc nie zwlekajcie.

Zgłoszeń dokonujemy, wysyłając e-mail na adres podany w regulaminie. Konkurs odbędzie się w niedzielę 16 lipca 2017 (w tym roku „Nadzieja” jest trzydniowa).

Krzysztof Nowak

Regulamin konkursu: http://jacek-kaczmarski.pl/archiwa/123

Trzydniowa „Nadzieja” pod znakiem Galerii Sztuki i Lekcji Historii Jacka Kaczmarskiego

XIV Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” odbędzie się w Kołobrzegu w dniach 14-16 lipca 2017 r.

Festiwal rozpocznie się 14 lipca o godzinie 17.00 w sali widowiskowo-teatralnej Regionalnego Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta przy ul. Solnej 1, gdzie zostaną przedstawieni zakwalifikowani do konkursu głównego wykonawcy, ubiegający się o nagrody m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezesa TVP S.A., Fundacji PZU oraz Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego. Konkursowicze przyjadą do Kołobrzegu z różnych regionów Polski, w tym z Warszawy, Szczecina, Gdańska, Krakowa, Torunia, Białegostoku, Choszczna. Po konkursie rozpocznie się koncert pt. „Galeria sztuki Kaczmarski” w wykonaniu artystów gdyńskiego Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej: Aleksandry Meller, Sandry Brucheiser, Rafała Ostrowskiego i Jakuba Badurki.

Kolejny dzień festiwalu 15 lipca zgodnie z tradycją rozpocznie mecz piłkarski między „Kuglarzami” a zespołem Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego (godzina 12.00 euroboisko przy ul. Śliwińskiego 10).

Następnie o godzinie 17.00 w sali widowisko-teatralnej Regionalnego Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta zostanie rozstrzygnięty konkurs na interpretację piosenki Jacka Kaczmarskiego i piosenkę autorską. Zwieńczeniem tego dnia festiwalu będzie koncert pt. „Trwaj chwilo”, w którym wystąpią:

- Elżbieta Adamiak z zespołem w składzie: Piotr Górka (kontrabas), Piotr Goljat (fortepian, śpiew) i Sebastian Ruciński (gitara),

- Grzegorz Tomczak z towarzyszeniem Dawida Troczewskiego (fortepian),

- Szymon Zychowicz oraz

- Dominika Świątek z Kubą Mędrzyckim (fortepian).

W ostatnim dniu festiwalu 16 lipca o godzinie 17.00 w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta odbędzie się IV Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o życiu i Twórczości Jacka Kaczmarskiego, który przygotował i poprowadzi Krzysztof Nowak. Następnie będzie można wysłuchać wykładu dr. Andrzeja Kasperka „Ambasadorowie według Hansa Holbeina i Jacka Kaczmarskiego”.

Finał festiwalu to spektakl Teatru Ateneum „JACEK KACZMARSKI LEKCJA HISTORII” w reżyserii Jacka Bończyka, aranżacje i kierownictwo muzyczne Fabian Włodarek.

Wystąpią: Julia Konarska, Jacek Bończyk, Wojciech Brzeziński, Wojciech Michalak. Muzycy: Fabian Włodarek piano, akordeon, Paweł Stankiewicz gitary, Jacek Bończyk gitara klasyczna.

Wejściówki

Wstęp na koncerty jest wolny, ilość miejsc ograniczona. Bezpłatne wejściówki na poszczególne dni festiwalowe do odbioru w kasie Regionalnego Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu (ul. Solna 1) od 12 lipca br. Rezerwacji można dokonać także pod adresem fundacja.jk@interia.pl do 7 lipca br. Należy dokładnie podać termin udziału w festiwalu, imię

i nazwisko oraz numer telefonu kontaktowego.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego. Partnerzy wydarzenia: Gmina Miasto Kołobrzeg, Starostwo Powiatowe w Kołobrzegu, Fundacja PZU oraz Totalizator Sportowy Sp. z o.o. LOTTO.

Zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Miasto Kołobrzeg, Fundacji PZU oraz Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS im. Andrzeja Szczypiorskiego.

Sponsorami Festiwalu są: Miejska Energetyka Cieplna w Kołobrzegu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kołobrzegu, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku i drukarnia Origami w Gdańsku.

Głównym patronem medialnym jest Polskie Radio Program 1. Patronat medialny sprawują także TVP2, tygodniki: „Wprost”, „Gość Niedzielny”, „Do Rzeczy” oraz Polskie Radio Koszalin i portal internetowy miastokolobrzeg.pl.

XIV „Nadzieja” – zaproszenie do konkursu

XIV edycja Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” organizowanego przez Fundację im. Jacka Kaczmarskiego odbędzie się w dniach 14-16 lipca 2017 r.w Kołobrzegu.

Osoby pragnące wziąć udział w konkursie głównym podczas XIV Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” mogą przesyłać swoje nagrania (mp3) do 10 czerwca 2017 r. na adres e-mail: fundacja.jk@interia.pl Przypominamy, że konkursowicz wykonuje dwie piosenki: autorską i z repertuaru Jacka Kaczmarskiego. O tym, czy dany wykonawca zakwalifikował się do konkursu głównego, poinformujemy w terminie do 15 czerwca br.

Konkurs odbędzie się 14 lipca br. a ogłoszenie wyników i koncert laureatów 15 lipca br.

„Trzynastka” szczęśliwa dla zielonogórzanina

XIII edycja Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego "Nadzieja" odbyła się w dniach 15-16 lipca br. w Kołobrzegu. Publiczność, która do ostatniego miejsca wypełniła salę teatralną Regionalnego Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta pierwszego dnia wysłuchała przybyłych prawie z całej Polski 22 artystów, którzy ubiegali się o laury w konkursie na interpretację piosenki Jacka Kaczmarskiego i piosenkę autorską. Ich wykonania oceniało jury w składzie: prof. Jan Poprawa, Krzysztof Gajda, Jacek Pechman i Marcin Kunicki. Zwycięzcą konkursu został Andriej Kotin. Ten pochodzący z Moskwy artysta od 16 lat mieszka w Zielonej Górze. I miejsce w konkursie przyniosło mu wykonanie piosenek: „Zadyma i refleksja” (sł. i muz. własne) i „Wędrówka z cieniem” (sł. muz. Jacek Kaczmarski). Zwycięzca otrzymał nagrody pieniężne przyznane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundację PZU, statuetkę i nagrody rzeczowe.

– Jest ogromne zaskoczenie i wielka radość. Właściwie to jest dla mnie pierwsza nagroda. (.) Najszlachetniejsze i najwspanialsze, co może zrobić artysta, to obudzić w człowieku tęsknotę za wolnością, dążenie do wolności albo uświadomić mu radość z faktu posiadania tej wolności. – powiedział Andriej Kotin.

II miejsce zajął Rafał Kowalewski z Koszalina, który zaśpiewał piosenkę „Ja” (sł. Jacek Kaczmarski, muz. Przemysław Gintrowski) i „Erotyk” (sł. K. K. Baczyński, muz. własna).

III miejsce jury przyznało Jagodzie Rall z Tarnowa za wykonanie piosenek: „Kantyczka z lotu ptaka” (sł. Jacek Kaczmarski, muz. Przemysław Gintrowski) oraz „Jesteś blisko” (sł. własne, muz. Jacek Chrobak), której mistrzowsko akompaniował Piotr Matczuk.

– To jest konkurs bardzo ciekawy. W tym roku było pięciu, może sześciu moim zdaniem wybitnych już artystów. Po jednej czy dwóch piosenkach nie zawsze można być tego pewnym, ale ja jeżdżę od pięćdziesięciu paru lat na konkursy – również jako juror – i uczę przez lata całe studentów i mam pewnego rodzaju rozeznanie. To jest do zapamiętania jako bardzo dobry konkurs. – stwierdził prof. Jan Poprawa.

Przyznano pięć wyróżnień: Zuzannie Wiśniewskiej z Torunia, Przemysławowi Wróblewskiemu z Krakowa, Przemysławowi Kmietjanowi z Gliwic, Dave'owi Nilaya z Wenecji i Warszawy oraz Adamowi Leszkiewiczowi z Opola i Patrycji Polek ze Skawiny.

Po raz pierwszy Nagrodę Publiczności przyznano 2 konkursowiczom: duetowi Adamowi Leszkiewiczowi i Patrycji Polek oraz Rafałowi Kowalewskiemu.

Nagrodę im. Władysława Stasiaka otrzymał Bartosz Kaiser z Lęborka.

Nagroda Polonii w Niemczech trafiła do Adama Leszkiewicza i Patrycji Polek.

Publiczność na "Nadziei" miała okazję wziąć udział w premierowym, znakomitym koncercie pt. „Wieczór Kuglarzy”, podczas którego piosenki Jacka Kaczmarskiego nawiązujące do obrazów filmowych wykonał poznański Kwartet ProForma. Zespół wystąpił w składzie: Piotr Lembicz, Przemysław Lembicz, Wojciech Strzelecki, Marcin Żmuda i Marek Wawrzyniak. Zwieńczeniem dwudniowego festiwalu był koncert pt. „Co jutro będzie” w wykonaniu Tadeusza Woźniaka, któremu towarzyszyli na scenie: Jolanta Majchrzak-Woźniak, Piotr Woźniak i Mariusz Jagoda.

Zgodnie z tradycją festiwalu odbył się mecz piłkarski między „Kuglarzami” (drużyny złożonej z wielbicieli twórczości barda, wystawionej przez forum na www.kaczmarski.art.pl) a zespołem Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego. Zwyciężyli „Kuglarze” 4:2.

Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego – organizator Festiwalu, składa serdeczne podziękowania współorganizatorowi – Narodowemu Centrum Kultury w Warszawie oraz partnerom wydarzenia: Gminie Miasto Kołobrzeg, Starostwu Powiatowemu w Kołobrzegu, Instytutowi Pamięci Narodowej w Warszawie oraz Fundacji PZU. Dziękujemy za wsparcie rzeczowe i finansowe: Miejskiej Energetyce Cieplnej w Kołobrzegu, Polskiemu Radiu – Agencji Muzycznej, Fundacji PGNiG, Fundacji Niepodległości, Wydawnictwu MTJ, drukarni Origami, Markowi Zawadzkiemu, Marcinowi Turskiemu, europosłowi Czesławowi Hocowi, Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Kołobrzegu, Adamowi Borowskiemu i Wydawnictwu Volumen. Pragniemy również gorąco podziękować Funduszowi Popierania Twórczości im. Andrzeja Szczypiorskiego przy Stowarzyszeniu Autorów ZAiKS za przyznanie dotacji na dofinansowanie Festiwalu.

Przypomnijmy, że Patronat Honorowy nad „Nadzieją” objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Pamięci Narodowej, Wojewoda Zachodniopomorski Piotr Jania, Prezydent Miasta Kołobrzeg Janusz Gromek i Starosta Powiatu Kołobrzeskiego Tomasz Tamborski.

Patronat medialny – tygodniki: „Wprost”, „Tygodnik Solidarność”, „Gość Niedzielny”, „Do Rzeczy” oraz TVP 3 Szczecin, Polskie Radio „Radio dla Ciebie”, Radio Plus i portale internetowe: strefapiosenki.pl i miastokolobrzeg.pl

Kto wystąpił w konkursie? Publikujemy listę wykonawców:

 • Patryk Bartoszewski, Michał Mazek, Aleksander Cichucki z Warszawy

  „Do muzy suplikacja przy ostrzeniu pióra” (sł. i muz. Jacek Kaczmarski)

  „Warstwa” (sł. Patryk Bartoszewski, muz. Michał Mazek)

 • Kwadrans dla Jacka – zespół z Jasła w składzie: Gabriela Pięta, Paweł Oszajca,

  Małgorzata Gierut, Małgorzata Dziedzic, Natalia Ziomek, Beata Świątkowska

  „Mury” (sł. Jacek Kaczmarski, muz. Lluis Llach)

  „Dwie krople”(sł. Zb. Herbert, muz. Paweł Oszajca)

 • Maciej Wódz z Kołobrzegu

  „Sen Katarzyny II” (sł. i muz. Jacek Kaczmarski)

  „Mój Kołobrzeg” (sł. i muz. własne)

 • Zachodnia 13 – zespół z Wrocławia w składzie: Martyna Rejkowicz, Paweł

  Rejkowicz, Anna Rejkowicz, Barbara Osada, Aleksandra Hermanowska

  „Krajobraz po uczcie” (sł. i muz. Jacek Kaczmarski)

  „Nie” (sł. Tomasz Witkowski, muz. zespół)

 • Rafał Kowalewski z Koszalina

  „Ja” (sł. Jacek Kaczmarski, muz. Przemysław Gintrowski)

  „Erotyk” (sł. K. K. Baczyński, muz. własna)

 • Michał Kaczmarczyk z Dąbrowy Górniczej

  „Co dwóch widzi, gdy widzi to samo” (sł. Jacek Kaczmarski, muz. własna) „Pan Cogito o postawie wyprostowanej” (sł. Zb. Herbert, muzyka cz. I Przemysław Gintrowski, cz. II muz, własna)

 • Wojciech Bącalski z Gdańska

  „Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego” (sł. i muz. Jacek Kaczmarski)

  „Bezpańskie psy” (sł. i muz. własne)

 • Andriej Kotin z Zielonej Góry

  „Zadyma i refleksja” (sł. i muz. własne)

  „Wędrówka z cieniem” (sł. i muz. Jacek Kaczmarski)

 • Dave Nilaya z Wenecji i Warszawy

  „Katyń” (sł. i muz. Jacek Kaczmarski)

  „Era Rea” (sł. i muz. własne)

 • Andrzej Marczyński z Wejherowa

  „Wędrówka z cieniem” (sł. i muz. Jacek Kaczmarski)

  „Deszcz” (sł. i muz. własne)

 • Piotr Paluch z Opola

  „Mury” (sł. Jacek Kaczmarski, muz. Lluis Llach)

  „Zmień Rzeki Bieg” (sł. i muz. własne)

 • Marek Olber z Bartoszyc

  „Panna” (sł. i muz. Jacek Kaczmarski)

  „Odchodzę” (sł. i muz. własne)

 • Przemysław Kmietjan z Gliwic

  „Kosmonauci” (sł. i muz. Jacek Kaczmarski)

  „Ten taniec” (sł. i muz. własna)

 • Jagoda Rall z Tarnowa i Piotr Matczuk z Warszawy

  „Kantyczka z lotu ptaka” (sł. Jacek Kaczmarski, muz. Przemysław Gintrowski)

  „Jakiś blask” (sł. Jagoda Rall, muz. Jacek Chrobak)

 • Bartosz Suchmiel z Krakowa

  „Rozbite oddziały” (sł. i muz. Jacek Kaczmarski)

  „Toast”(sł. i muz. własna)

 • Zuzanna Wiśniewska z Torunia

  „Kanarek” (sł. i muz. Jacek Kaczmarski) „Deszcze” (sł. K.K. Baczyński, muz. własna)

 • Bolko Służewski z Kołobrzegu

  „Nasza klasa” (sł. i muz. Jacek Kaczmarski) „Kołobrzeg ma się dobrze” (sł. i muz. własne)

 • Kamil Dąbkowski z Raciborza

  „Starość Tezeusza” (sł. Jacek Kaczmarski, muz. własna) „Prosty człowiek” (sł. i muz. Jacek Kaczmarski)

 • Bartosz Kaiser z Lęborka

  „Romantyczność (Do sztambucha)” (sł. i muz Jacek Kaczmarski) „Godziny” (sł. i muz. własne)

 • Adam Leszkiewicz z Opola i Patrycja Polek ze Skawiny

  „Tren spadkobierców” (sł. i muz. Jacek Kaczmarski)

  „Morze Bałtyckie” (sł. Adam Leszkiewicz, muz. wspólna)

 • Szczepan Czaplewski z Kołobrzegu

  „Bieguny” (sł. i muz. własne)

  „Antylitania na czasy przejściowe” (sł. i muz. Jacek Kaczmarski)

 • Przemysław Wróblewski z Krakowa

  „Rozbite oddziały” (sł. i muz. Jacek Kaczmarski)

  „Sumienie” (sł. i muz. własne)Poniżej przedstawiamy relację z festiwalu napisaną przez jednego z widzów.

NADZIEJA – NOTATKI ZNALEZIONE NA WIDOWNI

Trzynasta „Nadzieja” (Kołobrzeg, 15-16 lipca 2016) mości się na nowym miejscu. Kiedyś była na plaży (Kaczmarski wśród krzyku mew i szumu fal – to jeszcze nieźle, ale ci rozbrykani wczasowicze z lodami i piwem w plastikowych kubkach...), potem – wiele lat – w hali "Łuczniczka". Teraz w Regionalnym Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta, nowoczesnym obiekcie z profesjonalną dużą sceną, „klimatyczną” kawiarenką. Prowadzący Jarosław Gugała mógł wreszcie popatrzeć na wykonawców od przodu, a nie jak dotąd – z boku.

Na trzynastej „Nadziei” (rozpoczętej tradycyjnie odtworzeniem piosenki „Nadzieja” Patrona festiwalu) koncerty rozpisano na dwa dni. Więcej grania, więcej słuchania, więcej radości. I konkurs jakby większy: zapisanych 24 wykonawców indywidualnych i grupowych, dojechało 22. Jurorzy (Jan Poprawa, Marcin Kunicki, Krzysztof Gajda, Jacek Pechman) wysoko ocenili ogólny poziom prezentacji: Kaczmarski lirycznie, epicko i dramatycznie. Z gitarą, fortepianem, sekcją rytmiczną, kwartetem smyczkowym i a cappella. Na wesoło i na poważnie, w konwencji balladowej, bluesowej, soulowej, country, a nawet czegoś w rodzaju „Tropicale Thaiti Granda Banda”. Bez akcentu, z akcentem białostockim, z „akcjentem” rosyjskim, z „aczczentem” włoskim. Więc się nie nudziło, choć chwilami miało się ochotę łapać za głowę.

Pierwszy dzień festiwalu zakończył koncert poznańskiego zespołu Kwartet ProForma, zatytułowany „Wieczór Kuglarzy”. Przypomnijmy, że tytuł koncertu jest także tytułem znakomitego filmu Ingmara Bergmana z 1953 roku, a nawiązując do tego filmu Jacek Kaczmarski ułożył piosenkę "Kuglarze", będącą fragmentem programu "Wojna postu z karnawałem". Koncert Kwartetu ProForma składał się z piosenek nawiązujących do filmów. Nawiązania czasem bezpośrednie i oczywiste, jak w przypadku utworów inspirowanych filmami Andrieja Tarkowskiego, czasem zupełnie umowne („Lalka, czyli polski pozytywizm” albo „Pan Kmicic” odnoszą się raczej do powieści Prusa i Sienkiewicza, niż do zrealizowanych na ich podstawie filmów, a „Katyń” Kaczmarskiego i „Katyń” Wajdy to dwa różne dzieła na ten sam temat...). Mniejsza o inspiracje czy preteksty – koncert ilustrowany fotosami i opatrzony komentarzami wokalisty Przemysława Lembicza z elektryzującą mocą napełnił salę RCK dźwiękami, obrazami i emocjami, a wywołane fotosami wspomnienia filmowe skłoniły do refleksji nad losem i historią.

Dzień drugi rozpoczęła tradycyjna odnowa biologiczna w formie meczu piłki nożnej „Kuglarze” vs. „Fundacja” (4:2 dla „Kuglarzy”), a o godzinie osiemnastej rozpoczęła się druga odsłona artystyczna. Na wejście organizatorzy pokazali dwudziestominutowy film z fragmentami wywiadu i koncertów Patrona. Potem nadszedł moment najbardziej oczekiwany – werdykt jury i koncert laureatów. Wyniki podam w kolejności odwrotnej niż na koncercie:

Pierwszą nagrodę zdobył – kompletnie tym zaskoczony (to taka „Nadziejowa” tradycja) Andriej Kotin z Zielonej Góry. Z niemal rockową ekspresją wyśpiewał „Wędrówkę z cieniem” i autorską „Zadymę i refleksję” (o wyczuwalnej wschodniosłowiańskiej melodyce). Druga nagroda, a także jedna z dwóch równorzędnych nagród publiczności (pierwszy raz na „Nadziei” zdarzył się w tej kategorii remis) – dla Rafała Kowalewskiego z Koszalina, świetnego pianisty, kompozytora z soulowym zacięciem, który zaszalał na RCKowym Steinwayu i wyśpiewał „Ja” z muzyką Gintrowskiego i własną, dedykowaną żonie – kołobrzeżance, muzyczną wersją „Erotyku” Baczyńskiego. Trzecie miejsce dla Jagody Rall z Tarnowa (te ciarki, kiedy a cappella śpiewała fragment „Kantyczki z lotu ptaka”...).

Wyróżnienia otrzymali: Zuzanna Wiśniewska z Torunia, ruda i różowa, w dwóch piosenkach umiejętnie kreująca skrajnie odmienne nastroje; Przemysław Wróblewski z Krakowa, grający swój „ortodoksyjnie kaczmarski” repertuar mimo kontuzjowanej w porannym meczu ręki; humorysta Przemysław Kmietjan z Gliwic i Vyborga – spawacz-filozof-artysta – niestety na werdykcie już nieobecny; Włoch z Warszawy i Wenecji Dave Nilaya z oryginalną gitarowo-fortepianową aranżacją (do łez wzruszająca interpretacja „Katynia”), Dave został też zaproszony do udziału w Festiwalu Piosenki Studenckiej; wreszcie urocza i uroczo muzykująca para mieszana ze Skawiny: Adam Leszkiewicz (mała gitara "połówka") i Patrycja Polek (ukulele z arbuza?), laureaci nie tylko wyróżnienia, ale też drugiej równorzędnej nagrody publiczności oraz nagrody Polonii Niemieckiej – zaproszenia na koncert wraz z godziwym honorarium. Nagrodę im. Władysława Stasiaka odebrał melancholijny romantyk Bartosz Kaiser z Lęborka.

Laureaci zagrali swój koncert oraz otrzymali huczne brawa od publiczności, na ogół usatysfakcjonowanej werdyktem. A potem zabrzmiał akord ostatni trzynastej „Nadziei”: koncert zatytułowany „Co jutro będzie” w wykonaniu tegorocznej gwiazdy Festiwalu – Tadeusza Woźniaka, występującego wraz z rodzinnym zespołem (Jolanta Majchrzak-Woźniak, Piotr Woźniak i Mariusz Jagoda). Było nostalgicznie – na przykład kiedy bohater koncertu zwrócił się do obecnych na widowni Jana Poprawy i reżysera Piotra Załuskiego i przypomniał im piosenkę, której pierwszy raz wysłuchali na „Famie” w 1967 roku. Były chwile wspomnień i rozmów, słowa serio i żarty, były stare i nowe piosenki, skład na scenie się zmieniał (na przykład na trzy utwory został na scenie sam Piotr Woźniak), wreszcie na bis nieśmiertelny „Zegarmistrz...” odśpiewany wspólnie z widownią.

Dwa dni, łącznie ponad dziesięć godzin poezji i muzyki płynących ze sceny kołobrzeskiego RCKu. Końska dawka piękna, mądrych myśli i emocji – po takiej kuracji nie sposób nie ozdrowieć, nie oczyścić się, nie napełnić Nadzieją. Do zobaczenia za rok.

Wojciech Czaplewski

„Wieczór Kuglarzy” i nie tylko na XIII „Nadziei”

XIII edycja Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” organizowanego przez Fundację im. Jacka Kaczmarskiego odbędzie się w dniach 15-16 lipca 2016 r. Festiwal rozpocznie się 15 lipca o godzinie 17.00 w sali widowiskowo-teatralnej Regionalnego Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta przy ul. Solnej 1 i tradycyjnie publiczność będzie miała okazję zobaczyć i usłyszeć wykonawców ubiegających się o laury w konkursie festiwalowym. Natomiast o godzinie 21.00 rozpocznie się koncert pt. „Wieczór Kuglarzy” na który złożą się piosenki Jacka Kaczmarskiego inspirowane filmem w wykonaniu poznańskiego Kwartetu ProForma. Zespół wystąpi w składzie: Piotr Lembicz, Przemysław Lembicz, Wojciech Strzelecki, Marcin Żmuda i Marek Wawrzyniak.

Dzień później, czyli 16 lipca – zgodnie z tradycją festiwalu – odbędzie się mecz piłkarski między „Kuglarzami” a zespołem Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego. ( godzina 12.00 euroboisko przy ul. Łopuskiego).

Tego samego dnia o godzinie 17.00 w sali widowisko-teatralnej Regionalnego Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta ( ul. Solna 1) odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu: rozdanie nagród, koncert laureatów a także pokaz filmu dokumentalnego o Jacku Kaczmarskim. Odbędzie się także IV Ogólnopolski Turniej Wiedzy o Twórczości Jacka Kaczmarskiego ( przygotowanie i prowadzenie Krzysztof Nowak), a na zakończenie festiwalu zaplanowaliśmy koncert pt.: „Co jutro będzie” w wykonaniu Tadeusza Woźniaka, któremu towarzyszyć będą: Jolanta Majchrzak – Woźniak, Piotr Woźniak i Mariusz Jagoda.

Udział w konkursie

Osoby pragnące wziąć udział w konkursie głównym podczas XIII Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” mogą przesyłać swoje nagrania (mp3) do 5 czerwca 2016 r. na adres e-mail: fundacja.jk@interia.pl Przypominamy, że konkursowicz wykonuje dwie piosenki: autorską i z repertuaru Jacka Kaczmarskiego. O tym, czy dany wykonawca zakwalifikował się do konkursu głównego, poinformujemy w terminie do 15 czerwca br.

Noclegi

Jak co roku jest możliwość uzyskania noclegów w internacie Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza przy ul. 1 Maja 47 w cenie 27 zł od osoby za dobę. W sprawie rezerwacji czekamy na e-maile na adres: fundacja.jk@interia.pl Zgłoszenia, w których prosimy o podanie terminu pobytu i numeru kontaktowego telefonu przyjmujemy do 30 czerwca 2016. Pragniemy uprzedzić, że ilość miejsc jest ograniczona.

Olsztyn Górą! Relacja z XII Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja”

W piątek 31 lipca 2015 punktualnie o 17.00 Hala Łuczniczka wypełniła się słuchaczami i gośćmi, którzy przybyli do Kołobrzegu z całej Polski, ale też i z odleglejszych miejsc, jak np. z Francji, Holandii i Niemiec. W konkursie "Nadziei" wystartowało 14 podmiotów wykonawczych, głównie solistów, choć był też siedmioosobowy zespół, duet oraz znana bywalcom naszego festiwalu – Jednoosobowa Formacja Artystyczna Grześ. Przewodniczący Jury Jan Poprawa – w składzie również Marcin Kunicki, Krzysztof Gajda i Jacek Pechman – podziękował wszystkim wykonawcom za żywe i wiarygodne mierzenie się z żywiołem twórczości Jacka Kaczmarskiego. Zadaniem uczestników konkursu było jak zwykle zaśpiewanie dwóch piosenek, w tym jednej Patrona Festiwalu.

Galeria zdjęć

Zwycięzcą XII Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego "Nadzieja" został Łukasz Jędrys z Olsztyna. Podczas konkursu wystąpił jako ostatni, spóźniwszy się na pociąg odbył wyścig z czasem, korzystając m.in. z autostopu i internetowej strony BlaBlaCar, o czym barwnie opowiedział na początku galowego występu, wyraźnie zdumiony własnym sukcesem. Zarówno "Autoportret Witkacego", jak i autorska "Maszyna" uderzają siłą gniewnych emocji, biegłością niemal rockowego grania na gitarze i umiejętnością czystego, aktorskiego raczej niż estradowego podawania poetyckiego słowa. Przypomnijmy, że w roku 2012 podczas Festiwalu miało miejsce podobne zdarzenie. Apolinary Polek miał wystąpić jako czwarty. Jednak nie przybył. Zjawił się na sam koniec. Jechał stopem. Wygrał. - Byłem pewien, że nie zdążę. A o tym, że wygram, nawet nie marzyłem.

Apolinary jest samoukiem. Sam mówi, że wziął kiedyś gitarę i zaczął brzdąkać. Teraz koncertuje. Lubi poezję śpiewaną, piosenkę autorską. Jego występ doceniła też monachijska i berlińska Polonia, która zaprosiła go na tournée.

Nagrodę drugą otrzymał Marek Oleś z Gliwic za "Encore, jeszcze raz" oraz "Biały wiersz" ze słowami Mirosława Czyżykiewicza. Śpiewanie Marka Olesia sprawia wrażenie przefiltrowanego przez bogate i bolesne doświadczenie artysty. Uderza autentyzmem.

Zdobywcą trzeciej nagrody – a także Nagrody Publiczności oraz Nagrody im. Władysława Stasiaka, a więc osobą najbardziej "utytułowaną" w tegorocznym konkursie – został wrocławianin Jakub Kwaśniewski. Artysta utworem Kaczmarskiego "Manewry" oraz autorskim "Strzela mnie w krzyżu" zdobył względy publiczności i jurorów między innymi umiejętnością nawiązania żywego kontaktu z odbiorcami oraz zaraźliwym poczuciem humoru. Dodatkowo ten sympatyczny młody człowiek wziął udział w Turnieju Wiedzy o Twórczości Jacka Kaczmarskiego, wykazując się sporą wiedzą na ten temat.

Były jeszcze wyróżnienia: dla Michała Konstrata z Warszawy za "Upadek Ikara" i intymno-liryczną piosenkę własną pod tytułem "Na strychu wspomnień" (artysta otrzymał też z rąk Bogdana Żurka i Aleksandra Zająca Nagrodę Polonii – zaproszenie na koncerty w Niemczech – ufundowaną przez działaczy polonijnych z Monachium i Berlina), dla duetu Patrycji Polek i Adama Leszkiewicza za "Księżniczkę i pirata" oraz uroczy miłosny wokalny dialog zatytułowany "Sfinks", dla siedmioosobowego zespołu Kwadrans dla Jacka K. (składającego się m.in. z kwartetu smyczkowego) za "Żółwia w katedrze" zgrabnie połączonego z autorską "Bajką o żółwiu zagubionym w katedrze" – oba teksty opatrzone muzyką Bartosza Tyborowskiego. Prowadzący Festiwal Jarosław Gugała zapowiedział tradycyjnie dwuczęściowy koncert galowy "Nadziei". W części pierwszej swój występ zaprezentowała grupa zaproszonych na tę okazję artystów, a potem, po krótkiej przerwie, szacowne Jury ogłosiło konkursowy werdykt. Na scenę poproszono laureatów oraz wyróżnionych uczestników, aby wobec licznej publiczności potwierdzili swe docenione przez jurorów talenty i odebrali nagrody.

W koncercie "Podróże literackie Jacka Kaczmarskiego" – przygotowanym i wyreżyserowanym przez Antoniego Murackiego – artyści przedstawili piosenki, w których bard odnosił się do literatury, w sobie właściwy sposób podejmując dialog z tradycją: motywami, tematami, autorami i bohaterami mitów oraz dzieł piśmiennictwa powszechnego i narodowego. Kaczmarski – posiadacz dyplomu studiów polonistycznych i ogromnej erudycji – nie jest klasycznym literaturoznawcą, nie podchodzi do przywoływanych utworów jak badacz, historyk czy analityk. W tekstach Kaczmarskiego motywy literackie z jednej strony potwierdzają swój walor uniwersalizmu i ponadczasowości, bo niezależnie jak są dawne czy odległe, okazują się świetnym narzędziem opisu świata "tu i teraz", dotykają z dużą intensywnością tego, co dziś dla nas ważne i bolesne. Z drugiej zaś strony owe uniwersalne i ponadczasowe motywy nasycone są żywiołową osobowością samego Kaczmarskiego, jego emocjami i traumami. Gniew, przerażenie i zachwyt. Słuchając tych piosenek mamy do czynienia nie z abstrakcyjnym dyskursem, lecz z żywym człowiekiem.

Koncert rozpoczął się utworem "Kasandra", którego historiozoficzne przesłanie brzmi wyjątkowo aktualnie. Przez kolejne "stacje literackie" prowadził słuchaczy Antoni Muracki, opatrując je stosowną narracją. Czworo wykonawców stworzyło jakby cztery "podejścia" do Kaczmarskiego. Muracki – kanoniczny i zrównoważony, wspominający swoją zaczętą jeszcze w okresie wspólnych studiów znajomość z Kaczmarskim. Dynamiczny i gniewny Piotr Kajetan Matczuk, w podwójnej roli wokalisty i instrumentalisty (klawisze plus epizod gitarowy). Najbardziej aktorski, a jednocześnie zdystansowany i ironiczny Andrzej Ozga (wielkie brawa między innymi za "Obłomowa"). I Dorota Osińska. Liryczna i płomienna. Najpiękniejszy głos tegorocznej "Nadziei". "Iskry i łzy" zaśpiewała tak, jakby to dla niej jedynej we wszechświecie powstała ta piosenka.

Koncert galowy dwunastej "Nadziei" zakończył się zaproszeniem na sobotnie wydarzenia festiwalowe:

 • tradycyjny mecz piłkarski reprezentacji Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego z "Kuglarzami", czyli zawodnikami składającymi się z publiczności – wielbicielami twórczości barda (co prawda rok temu przegraliśmy jako Fundacja, ale w sobotę w starciu piłkarskim było już 9 do 5 dla nas)
 • popołudniowe spotkanie w sali konferencyjnej hotelu Aquarius, gdzie odbyła się projekcja filmu "Kaczmarski w Sali Kongresowej" z 1990 roku, (słowo wstępu – Krzysztof Nowak)
 • prezentację wznowionej w tym roku powieści Jacka Kaczmarskiego "Plaża dla psów", o której interesująco opowiadał dr Krzysztof Gajda
 • omówienie rozwiązania krzyżówki autorstwa Marcina Turskiego, która znalazła się w tegorocznym wydawnictwie "Nadzieja"
 • III Ogólnopolski Turniej Wiedzy o Twórczości Jacka Kaczmarskiego. Gratulacje dla zwycięzcy – został nim Przemysław Żbikowski z Olsztyna, II miejsce zajął Jan Bulak, III miejsce Urszula Krajewska. Turniej jak co roku wywołał spore emocje wśród publiczności obserwującej zmagania uczestników. Pomysłodawcą i prowadzącym jest Krzysztof Nowak

W tym roku odbył się trzeci już Ogólnopolski Turniej Wiedzy o życiu i twórczości Jacka Kaczmarskiego. Po raz drugi quiz zorganizowany był w formule popularnego teleturnieju "Jeden z dziesięciu". Ponieważ wśród bywalców "Nadziei" jest wielu znawców twórczości Patrona Festiwalu, dziesiątkę uczestników udało się zebrać w miarę sprawnie. Poziom wiedzy prezentowany przez tę dziesiątkę był zaś naprawdę imponujący, dzięki czemu konkurs był prawdziwą ucztą dla widzów. Ponieważ dwa poprzednie konkursy wygrał Jan Bulak (Zbrozło), spodziewano się, że i tym razem tak będzie. Pierwsza runda pokazała jednak, że walka o główną nagrodę (m.in. tysiąc złotych) będzie niezwykle zacięta. W drugiej rundzie padały coraz trudniejsze pytania, a uczestnicy wykruszali się bardzo powoli. Do finału przeszli: Urszula Krajewska, Jan Bulak i Przemysław Żbikowski. Wysoka stawka spowodowała jednak, że przeciwnie niż w poprzedniej edycji, uczestnicy grali zachowawczo. Dość wspomnieć, że żaden z finalistów nie wziął ani jednego pytania na siebie. Finał nie był więc tak porywający jak przed rokiem, kiedy odczytano wszystkie czterdzieści pytań. Tym razem losy konkursu rozstrzygnęły się po czternastym pytaniu rundy finałowej, kiedy w grze pozostał tylko Przemek Żbikowski, a tym samym to właśnie on został zwycięzcą trzeciej edycji Turnieju Wiedzy nt. życia i twórczości Jacka Kaczmarskiego.

Dodać należy, że Hala Łuczniczka pierwszego dnia Festiwalu rozbrzmiała także chóralnym śpiewem publiczności intonującej "Sto lat" dla obchodzącego urodziny dyrektora artystycznego, Jacka Pechmana. I dla Festiwalu "Nadzieja" – oby za rok dostarczył tylu co zawsze wzruszeń.

Pragniemy serdecznie podziękować:

Współorganizatorom, którymi byli: Gmina Miasto Kołobrzeg, Starostwo Powiatowe w Kołobrzegu, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

Współpartnerowi – Instytutowi Pamięci Narodowej w Warszawie

Sponsorowi – Grupie LOTOS

logo sponsora: LOTOS

Głównemu Sponsorowi – Grupie ENERGA

logo sponsora: ENERGA

Honorowy patronat przyjęli:

Małgorzata Omilanowska, Minister Kultury i Dziedzictwa Nardowego,

Anna Mieczkowska, Członek Zarządu Woj. Zachodniopomorskiego,

Marek Tałasiewicz, Wojewoda Zachodniopomorski,

Łukasz Kamiński, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej,

Janusz Gromek, Prezydent Miasta Kołobrzeg,

Tomasz Tamborski, Starosta Powiatu Kołobrzeskiego.

Szczególne podziękowania kierujemy do:

 • MEC Kołobrzeg i jej prezesa Mariusza Dziury,
 • hotelu Aquarius SPA,
 • Marcina Turskiego, prezesa Licomp Empirical Multimedia,
 • Fundacji Agora,
 • Przemysława Jaśkiewicza z Fundacji Niepodległości,
 • Bogdana Żurka i Aleksandra Zająca (Zrzeszenie Federalne Polskie Forum w Niemczech),
 • Zbigniewa Mańczyka, prezesa Drukarni Origami.

Patronat medialny objęli: TVP2, TVP Szczecin, Radio Koszalin, Radio Kołobrzeg, portal strefapiosenki.pl, portal miastokołobrzeg.pl, tkk, dziennik "Gazeta Wyborcza".

Organizatorem Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego "Nadzieja" jest Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego.

Zapraszamy nad morze!

Plakat
 • 31 lipca – piątek – Hala Łuczniczka, ul. Łopuskiego
  godz. 17.00
  • oficjalne otwarcie festiwalu
  • przesłuchania konkursowe
  godz. 21.00
  • koncert „Podróże literackie Jacka Kaczmarskiego” występują: Dorota Osińska, Antoni Muracki, Andrzej Ozga, Piotr Kajetan Matczuk, Krzysztof Jaszczak, Paweł Goleń
  • rozstrzygnięcie konkursu głównego, prezentacja laureatów, wręczenie nagród.
  Prowadzenie festiwalu – Jarosław Gugała.
 • 1 sierpnia – sobota – MOSiR – euroboisko przy ul. Łopuskiego godz. 12.00
  • mecz piłkarski między drużyną Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego a drużyną publiczności festiwalu pn. Kuglarze
  • sala konferencyjna hotelu Aquarius, ul. Kasprowicza 24
  godz. 17.00
  • projekcja materiału filmowego z Jackiem Kaczmarskim
  • prezentacja książki Jacka Kaczmarskiego „Plaża dla psów”, prowadzenie – Krzysztof Gajda
  • III Ogólnopolski Turniej Wiedzy o twórczości Jacka Kaczmarskiego, przygotowanie i prowadzenie – Krzysztof Nowak.

Poznaj regulamin Turnieju Wiedzy.

XII Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja”

Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego zaprasza w dniach 31 lipca – 1 sierpnia 2015 r. do Kołobrzegu na 12. edycję Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego "Nadzieja". Tym razem motyw przewodni zawarty będzie w Nocy Literackiej, podczas której przedstawimy utwory Jacka Kaczmarskiego odnoszące się do fikcyjnych bohaterów książkowych. Kierownictwo muzyczne – Antoni Muracki, wystąpią m.in.: Anna Stankiewicz, Jan Janga-Tomaszewski, Antoni Muracki, Janusz Strobel, Andrzej Ozga.

Grób Jacka Kaczmarskiegojanga_tomaszewski_jan_07.jpgJarosław_Gugala.jpgAntoni Muracki Uroczyste otwarcie nastąpi 31 lipca o godz. 17.00 w hali "Łuczniczka" przy ul. Łopuskiego 36/38, gdzie zaprezentowani zostaną wykonawcy ubiegający się o laury w konkursie festiwalowym. O godz. 21.00 – koncert Noc Literacka, następnie ogłoszenie werdyktu jury i wręczenie nagród. Prowadzenie – Jarosław Gugała.
W sobotę o godz. 12.00 – zgodnie z tradycją festiwalu – rozegrany zostanie mecz piłkarski między drużyną wielbicieli twórczości Artysty (pn. "Kuglarze") a zespołem Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego. O godz. 17.00 w sali konferencyjnej hotelu AQUARIUS SPA przy ul. Kasprowicza 24 rozstrzygnie się, kto wygra III ogólnopolski Turniej Wiedzy o Twórczości Jacka Kaczmarskiego, sprofilowany na zaangażowanych słuchaczy i pasjonatów utworów Artysty. Test przygotował i poprowadzi Krzysztof Nowak. Odbędzie się również promocja książki i prezentacja filmu o Jacku Kaczmarskim.

Udział w konkursie

Osoby pragnące wziąć udział w konkursie głównym podczas XII Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego "Nadzieja" mogą przesyłać swoje nagrania (mp3) do 20 czerwca 2015 r. na adres e-mail: fundacja.jk@interia.pl Przypominamy, że konkursowicz wykonuje dwie piosenki: autorską i z repertuaru Jacka Kaczmarskiego. O tym, czy dany wykonawca zakwalifikował się do konkursu głównego, poinformujemy w terminie do 25 czerwca br.

Noclegi

Jak co roku jest możliwość uzyskania noclegów w internacie Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza przy ul. 1 Maja 47 w cenie 27 zł od osoby za dobę. W sprawie rezerwacji czekamy na e-maile na adres: fundacja.jk@interia.pl Zgłoszenia, w których prosimy o podanie terminu pobytu i numeru kontaktowego telefonu przyjmujemy do 15 lipca br. Pragniemy uprzedzić, że ilość miejsc jest ograniczona.
Z przyjemnością informujemy, że (podobnie jak w latach poprzednich) jednym z fundatorów nagród dla laureatów Konkursu Głównego oraz Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o twórczości Jacka Kaczmarskiego, jak również Sponsorem Głównym XII Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” w Kołobrzegu jest Grupa ENERGA, która wspiera wiele przedsięwzięć kulturalnych.

logo sponsora: ENERGA

Miło nam poinformować, że jednym z fundatorów nagród dla laureatów Konkursu Głównego XII Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego "Nadzieja" w Kołobrzegu oraz Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o twórczości Jacka Kaczmarskiego, jak również Sponsorem Wydarzenia jest Grupa LOTOS.

logo sponsora: LOTOS

© Grabi 2007