Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego

Festiwal Piosenki Poetyckiej Nadzieja

XV Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” odbędzie się w Kołobrzegu w dniach 13-15 lipca 2018 r.

Festiwal rozpocznie się 13 lipca o godzinie 17.00 w sali widowiskowo-teatralnej Regionalnego Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta przy ul. Solnej 1, gdzie zostaną przedstawieni zakwalifikowani do konkursu głównego wykonawcy, ubiegający się o nagrody m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezesa TVP S.A., Fundacji PZU oraz Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego. Dodatkowo zostanie przyznana Nagroda Specjalna im. Władysława Stasiaka. Konkursowicze przyjadą do Kołobrzegu z różnych regionów Polski, w tym z Warszawy, Wrocławia, Łodzi, Gdańska, Białegostoku, Gorzowa Wielkopolskiego, Krakowa czy Koszalina. Po konkursie rozpocznie się premierowy koncert pt. „Mój Kaczmarski”, w którym wystąpią: Szymon Podwin i Michał Mańka, Paweł Wójcik i Tomasz Sarniak, Michał Wilgocki z Judytą Wilgocką i Magdą Gąsior oraz Jakub Kwaśniewski.

Kolejny dzień festiwalu – 14 lipca zgodnie z tradycją rozpocznie mecz piłkarski między „Kuglarzami” a zespołem Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego (godzina 12.00 – boisko przy ul. Śliwińskiego 10). Następnie o godzinie 17.00 w sali widowisko-teatralnej Regionalnego Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta zostanie rozstrzygnięty konkurs na interpretację piosenki Jacka Kaczmarskiego i piosenkę autorską. Zwieńczeniem tego dnia festiwalu będzie koncert pt. „Kilku niesamowitych facetów” w wykonaniu Zespołu Reprezentacyjnego w składzie: Filip Łobodziński, Jarosław Gugała, Marek Wojtczak i Tomasz Hernik.

W ostatnim dniu festiwalu – 16 lipca o godzinie 17.00 w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta będzie można wysłuchać wykładu dra Andrzeja Kasperka pt. „Niepodległość w twórczości Jacka Kaczmarskiego” oraz obejrzeć prezentację przygotowaną przez Krzysztofa Nowaka i Roberta Siwca. Finał festiwalu to premierowy spektakl pt. „Obserwator” – piosenki Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu artystów Studia im. Ziembińskich z Koszalina. Festiwal poprowadzi Robert Siwiec.

Wstęp na koncerty jest wolny, ilość miejsc ograniczona.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego. Głównym partnerem wydarzenia jest PKN ORLEN, a partnerami: Gmina Miasto Kołobrzeg, Starostwo Powiatowe w Kołobrzegu, Fundacja PZU oraz Instytut Pamięci Narodowej, Miejska Energetyka Cieplna w Kołobrzegu oraz drukarnia Origami w Gdańsku. Sponsorem Festiwalu „Nadzieja” jest Grupa ENERGA. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Miasto Kołobrzeg, Fundacji PZU oraz Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS im. Andrzeja Szczypiorskiego. Głównym patronem medialnym jest Polskie Radio. Patronat medialny sprawują: TVP2, tygodniki: „Wprost”, „Gość Niedzielny” i „Do Rzeczy” oraz Polskie Radio Koszalin i portal internetowy miastokolobrzeg.pl. Patronat Honorowy nad XV edycją Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” objęli: Wiceprezes Rady Ministrów, prof. dr hab. Piotr Gliński – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jarosław Szarek – Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Tomasz Hinc – Wojewoda Zachodniopomorski, Janusz Gromek – Prezydent Miasta Kołobrzeg i Tomasz Tamborski – Starosta Kołobrzeski.

XV „Nadzieja”- zaproszenie do konkursu i informacja o noclegach

XV edycja Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” organizowanego przez Fundację im. Jacka Kaczmarskiego odbędzie się w dniach 13-15 lipca 2018 r.w Kołobrzegu.

Osoby (zespoły) pragnące wziąć udział w konkursie głównym podczas XV Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” mogą przesyłać swoje nagrania (mp3) do 5 czerwca 2018 r. na adres e-mail: fundacja.jk@interia.pl Prosimy jednocześnie o napisanie kilku słów o sobie: wiek, miejscowość, wykształcenie i numer tel. kontaktowego. Przypominamy, że konkursowicz wykonuje dwie piosenki: autorską ( własny tekst bądź muzyka) i z repertuaru Jacka Kaczmarskiego. O tym, czy dany wykonawca zakwalifikował się do konkursu głównego, poinformujemy w terminie do 10 czerwca br. Konkurs odbędzie się 13 lipca br. a ogłoszenie wyników i koncert laureatów 14 lipca br. Nagrody pieniężne ufundowali: minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński i prezes TVP Jacek Kurski.

Jednocześnie informujemy, że istnieje możliwość skorzystania z noclegów w internacie Zespołu Szkół im. H. Sienkiewicza przy ul. 1 Maja. Jak nas poinformowano, w tym roku cena za nocleg za osobę wynosi 32,40 zał brutto ( za dobę). Rezerwacje na noclegi przyjmujemy do 10 czerwca br. (adres e-mail: fundacja.jk@interia.pl)

11 Wieczór piosenki Jacka Kaczmarskiego w klubiw żaczek w Krakowie

Relacja nadesłana przez uczestniczkę – dziękujemy!

fot. Filip Radwański

W niedzielę 17 grudnia mieliśmy okazję spokać się w krakowskim Klubie Studenckim Żaczek, by już po raz 11 uczestniczyć w wieczorze piosenki poetyckiej dedykowanym pamięci Jacka Kaczmarskiego. Organizatorem wydarzenia pod honorowym patronatem Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego był Samorząd Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, a darmowe wejściówki na wieczór, które można było odebrać w siedzibie samorządu, rozeszły się dosłownie w ciągu kilku godzin. Sam wieczór rozpoczął się o godzinie 18.00 i już na samym wstępie można było poczuć klimat czasów, z którymi utożsmiany jest Kaczmarski   przy wejściu uzbrojenni w pałki funkcjonariusze ZOMO prowadzili kontrolę dokumentów, panie szatniarki ubrane w zapinanki wyglądały jak żywcem wyciągnięte z PRL-u, a przed wejściem na salę każdy z widzów mógł u „pani kierowniczki” zaopatrzyć się w kubek wody sodowej z saturatora. Cały hall oraz wszystkie kolumny wyklejone zostały wycinkami z gazet, propagandowymi plakatami i głoszeniami. Dzięki temu uczestnicy wieczoru mogli przyjrzeć się wszystkim chwytom stosowanym w dawnym „marketingu” i przypomnieć sobie najlepsze hasła epoki: „Nie piję   zbieram na malucha” czy „Towar macany należy do macanta”, przejrzeć stare numery „Trybuny Ludu” i „Gońca Polskiego” oraz przeczytać ogłoszenia, m.in.: „Sprzedam motorynkę. Jest czerwona. Sprzedam za kartki na mięso. Proszę dzwonić przed 21.00” lub „Przyjmę ubrania dla dziewczynki lat 6 i dla chłopca lat 7. W zamian mogę stać w kolejce do sklepu”.

W trakcie samego wieczoru okazję do zaprezentowania własnych interpretacji utworów Kaczmarskiego mieli młodzi krakowscy artyści, m.in.: Aleksandra Majchrzak, Urszula Fulińska, Łukasz Tenerowicz, Amelia Kurjaniuk, Justyna Odon, Justyna Nowak, Agnieszka Augustowska, Miłosz Śliwa i Amanda Dzik.

Drugą część wieczoru stanowił koncert stałych bywalców wszystkich imprez poświęconych twórczości Jacka Kaczmarskiego   kwartetu ProForma, który też zamknął imprezę. Panowie zagrali znane utwory barda według oryginalnych aranżacji oraz utwory z własną muzyką, a bis, na który trzykrotnie członków zespołu musiała wywoływać para prowadzących   Alicja Hudzik i Bartek Kopeć, chyba najlepiej pokazuje, z jakim odbiorem spotkał się ich występ.

Wieczór Piosenki Jacka Kaczmarskiego jako coroczna impreza wpisał się już na stałe w kalendarz wydarzeń organizowanych przez Samorząd Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2007 roku zawsze w grudniu, w okolicach rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, przygotwywany jest wieczór upamiętniający twórczość pierwszego barda „Solidarności”. Tradycją stało się już, że w Klubie Studenckim Żaczek fani twórczości Kaczmarskiego, którymi są nie tylko ludzie pamiętający lub znający artystę, ale też studenci, pracownicy naukowi krakowskich uczelni i osoby niezwiązane ze środowiskiem akademickim, gromadzą się, aby wspólnie wysłuchać tej laurki składanej Kaczmarskiemu i dać szansę młodym artystom na pokazanie się na scenie. O tym, jak wciąż potrzebny jest nam kontakt z twórczością Kaczmarskiego i jak aktualna jest ona nawet dzisiaj, świadczą gromkie brawa dla wszystkich występujących, rozchodzące się w błyskawicznym tempie wejściówki na wydarzenie oraz sala pękająca w szwach i niemogąca pomieścić wszystkich zainteresowanych udziałem w wieczorze.

Dziękujemy Samorządowi Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego za udostępnienie fotografii z wydarzenia! Więcej zdjęć na facebookowym profilu Samorządu.

fot. Filip Radwański

Aleksandra Majchrzak i Urszula Fulińska, fot. Filip Radwański

Agnieszka Augustowska, fot. Filip Radwański

Łukasz Tenerowicz, fot. Filip Radwański

Łukasz Tenerowicz, Karol Chrupczalski i Miłosz Śliwa, fot. Filip Radwański

Prowadzący: Bartek Kopeć i Alicja Hadzik, fot. Filip Radwański

Uczestnicy Wieczoru, fot. Filip Radwański

fot. Filip Radwański

Między nami. Wiersze zebrane Antologia wierszy Jacka Kaczmarskiego z okazji 60. rocznicy urodzin Poety.

Jacek Kaczmarski to jeden z największych bardów współczesnej polskiej piosenki poetyckiej. Jego mocny głos, genialne teksty i wielka ekspresja, z jaką grał i śpiewał, wciąż porywają nowe pokolenia. Słowa piosenek jego autorstwa – jak choćby Naszej klasy, Zbroi czy Murów – weszły na stałe do naszego słownika.

Między nami to najpełniejsze wydanie wierszy poety. Niektóre z tekstów publikowane są po raz pierwszy.


„Poezja nie służy ułatwianiu życia ludziom. Otwiera im oczy na pewne aspekty istnienia.”

Jacek Kaczmarski


Wydawnictwo: Prószyński i S-ka 2017

ISBN: 978-83-8097-238-4

Format: 155 mm × 236 mm

Liczba stron: 1144

Oprawa: twarda

https://ksiegarnia.proszynski.pl/product,75474

Słowo wstępne, wybór wierszy i konsultacja merytoryczna – Krzysztof Nowak.

Między nami to już czwarte wydanie antologii poezji Jacka Kaczmarskiego. Nie jest to jednak proste wznowienie poprzednich wersji. Księga jest ukoronowaniem procesu, który zaczął się dokładnie trzydzieści lat temu, kiedy to przystąpiłem do tworzenia na własny użytek kompletnego zbioru poezji Jacka.


Początki nie były obiecujące – przepisywałem na maszynie wiersze z opublikowanych przez podziemne wydawnictwa śpiewników tudzież spisywałem je ze słuchu z nagrań z Radia Wolna Europa. Kiedy jednak w 1990 roku, po powrocie Jacka do Polski i powstaniu Pomatonu, zaczęły się pojawiać wydania śpiewników i nut poszczególnych programów, dysponowałem już bazą zawierającą większość utworów Kaczmarskiego. Na początku 1993 roku pomysłem sporządzenia antologii podzieliłem się z Tomaszem Kopciem, on zareagował entuzjastycznie i dał Jackowi znać, że znalazł człowieka, który zebrał wszystkie jego wiersze. W ten sposób doszło do pierwszego spotkania poświęconego antologii. Szybko okazało się, że zgadzamy się z poetą we wszystkich istotnych kwestiach związanych z projektem. Wtedy też powstał skreślony ręką Jacka wstępny szkic księgi – kopię tej notatki załączamy. Na następne spotkanie przyszedłem uzbrojony w stos wydruków. Jacek odwdzięczył mi się wręczeniem maszynopisów wszystkich swoich wierszy. To wprowadziło nową jakość do mojej dalszej pracy nad całością, stając się podstawą do rozpoczęcia poważnego opracowania redakcyjnego.

Krzysztof Nowak


Więcej na magazynkontakt.pl.

Torunianka zwyciężyła na „Nadziei”

Tegoroczna „Nadzieja” była o jeden dzień i kilka wydarzeń dłuższa niż poprzednie edycje (a miały na to wpływ: zawziętość organizatorów, apetyt publiczności i hojność sponsorów). Duża scena Regionalnego Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu rozbrzmiewała Kaczmarskim łącznie kilkanaście godzin. Motywem wiodącym, który w tym roku organizatorzy zadali festiwalowi, były muzyczne ekfrazy – piosenki, będące poetyckimi interpretacjami dzieł malarskich. Zaczęło się w...

PIĄTEK, 14 lipca

Krótko po godz. 17.00, z małym opóźnieniem, spowodowanym koniecznością rozmieszczenia na pełnej widowni gromadki tłoczących się przed drzwiami chętnych, którzy chcieli wejść, a nie zdobyli wejściówek, rozpoczęły się przesłuchania konkursowe. Do konkursu stanęły 24 podmioty wykonawcze (soliści, duety i tria), oceniane przez jury w składzie: Marcin Kunicki (przewodniczący), Elżbieta Adamiak, Grzegorz Tomczak i Magdalena Kawczyńska. Było w czym wybierać – młodsi i starsi wykonawcy zaprezentowali mnogość muzycznych konwencji, instrumentariów, poziomów umiejętności, stopni powagi i stopni ironii. Po trzygodzinnych przesłuchaniach konkursowych i krótkiej przerwie publiczność otrzymała drugie danie: premierowy, ekspresyjny spektakl "Galeria sztuki – Kaczmarski" w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego w Gdyni: Aleksandry Meller, Sandry Brucheiser, Rafała Ostrowskiego i Jakuba Badurki, wyreżyserowany przez Bernarda Szyca. Piosenki autorstwa Jacka Kaczmarskiego porwały publiczność festiwalową w podróż o zmaganiach człowieka z odwiecznymi dylematami moralnymi zarówno w czasach stabilizacji, przełomów, jak i kryzysów wartości. Znakomity akt pierwszy malarsko-muzycznej przygody na tegorocznej "Nadziei". Natomiast dniem rozstrzygnięć była...

SOBOTA, 16 lipca

Najpierw doszło do rozstrzygnięcia sportowego. Tradycyjny mecz piłki nożnej między drużyną Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego a drużyną Kuglarzy, rozegrany w samo południe, zakończył się zwycięstwem Kuglarzy stosunkiem bramek 2:1. Tym razem obyło się bez kontuzji. Potem o godzinie 15.00 rozpoczął się IV turniej wiedzy o Patronie festiwalu, przygotowany i poprowadzony przez Krzysztofa Nowaka. Najbłyskotliwszym kaczmarologiem i bezapelacyjnym zwycięzcą został Michał Kaczmarczyk z Dąbrowy Górniczej. II miejsce zajął Przemysław Lipski, III – Urszula Krajewska.

Od godz. 17.00 szczelnie wypełniona sala RCK w napięciu oczekiwała na werdykt jury. Najpierw jednak na scenie pojawił się Wicewojewoda Zachodniopomorski Marek Subocz, by w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego odznaczyć twórców festiwalu „Nadzieja”„” – Katarzynę i Jacka Pechmanów srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Dekoracja odbyła się przy długiej, hucznej i serdecznej owacji na stojąco.

Po tej wzruszającej scenie przewodniczący jury Marcin Kunicki zaczął od wielu ciepłych słów pod adresem ogółu wykonawców, po czym prowadzący galę Jarosław Gugała przystąpił do odczytania (od końca) protokołu. Zwyciężczynią tegorocznej „Nadziei” i zdobywczynią prestiżowej oraz wyjątkowo w tym roku wysokiej nagrody głównej (razem 17 tysięcy zł ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, Prezesa TVP Jacka Kurskiego oraz Fundację PZU) została Zuzanna Wiśniewska z Torunia za znakomitą, pełną scenicznej werwy interpretację trudnego utworu „Obłomow, Stolz i ja” oraz „Litanię” (sł. Zuzanna Wiśniewska, muz. Marcin Wójcik). Ponadto Zuzanna otrzymała nagrodę imienia Władysława Stasiaka, którą wręczyła fundatorka Barbara Stasiak (warto przypomnieć, że ta nagroda na „Nadziei” została przyznana po raz siódmy). Nagrodę drugą (9 tysięcy zł) zdobyła równie młoda wykonawczyni, Magdalena Fennig z Krakowa, która z prostotą, szczerością i wielką siłą wyrazu wyśpiewała „Niech” Kaczmarskiego i znany wiersz Jana Lechonia „Pytasz, co w moim życiu z wszystkich rzeczą główną” z własną muzyką. Trzecia nagroda (6 tysięcy zł) przypadła Grzegorzowi Grunwaldowi spod Opola, który najpierw rozhuśtał publiczność własną piosenką „W dzień deszczowy”, a potem zaprezentował świetną interpretację „Przechadzki z Orfeuszem”. Jury przyznało także trzy równorzędne wyróżnienia: dla Szymona Bruckiego z Torunia za „Powrót” i piosenkę ze słowami Ernesta Brylla „Anioł niósł zwiastowanie”, dla niezwykłej Izabeli Szafrańskiej z Białegostoku za „Sarę” Jacka Kaczmarskiego i „Jeża i sójkę” ze słowami Jana Kondraka i muzyką Przemysława Sokołowskiego, świetnego gitarowego akompaniatora oraz dla Bartosza Kaisera z Gdańska, który swoim aksamitnym barytonem zaśpiewał – zgodnie z wiodącym motywem festiwalu – dwie ekfrastyczne piosenki: „Bar w Folies-Bergère” Kaczmarskiego do dzieła Édouarda Maneta i własne „Barowe ćmy” (o znanym obrazie Edwarda Hoppera). Przyznano jeszcze wyróżnienie specjalne dla Marcina Gąbki za piosenkę autorską „Vanitas”, noszącą wszelkie znamiona przeboju poetyckiej sceny oraz nagrodę niemieckiej Polonii dla lwowianki Elżbiety Lewak, która wzruszyła widownię „Opowieścią pewnego emigranta” i własną piosenką „Poznajmy się”. Wykonawczyni pięknie akompaniował Piotr Matczuk – opiekun muzyczny uczestników konkursu. Tegoroczna nagroda publiczności przypadła (tak samo jak rok temu) Patrycji Polek, grającej na „ukulele z arbuza”, tym razem występującej w formacji „Patka i Wilgoccy”, która w trakcie festiwalu najpierw zmieniła nazwę na „Od-Patki” (a może „Ot, Patki”?), a potem na „Przy-Patki”, aby na koniec się rozwiązać.

Po prawie dwugodzinnym koncercie laureatów rozpoczęła się druga część wieczoru: koncert pod nieco faustycznym tytułem „Trwaj chwilo”, składający się z czterech rozdziałów. Jako pierwsza wystąpiła Elżbieta Adamiak, która z właściwą sobie elegancją nawiązała słowny i muzyczny dialog z widownią, w pełni udany mimo wysiłków wirusa, aby temu przeszkodzić. Bardce (bardessie? bardotce?) towarzyszyli Piotr Górka za kontrabasem, Piotr Goljat przy klawiaturze i Sebastian Ruciński z gitarą. Potem na scenę wstąpił Grzegorz Tomczak, który z pomocą pianisty Dawida Troczewskiego uraczył publiczność śpiewaną i czytaną poezją pełną ciepła, miłości i delikatnej ironii. Błyskotliwymi, pełnymi dowcipu i literackich aluzji recytacjami ubarwiał swoje śpiewanie także następny wykonawca – Szymon Zychowicz. Koncert zakończyła Dominika Świątek z towarzyszącym jej na fortepianie Kubą Mędrzyckim w ściśle „Kaczmarskim” repertuarze. Ale to jeszcze nie był prawdziwy koniec, ten nastąpił w...

NIEDZIELĘ, 16 lipca

Wciąż niesyta wrażeń festiwalowa publiczność wypełniła salę RCK, by przeżyć ostatni dzień Festiwalu „Nadzieja”. Zaczęło się od akcentu naukowego – wykładu doktora Andrzeja Kasperka „Ambasadorowie według Hansa Holbeina i Jacka Kaczmarskiego”. Wykładowca ze znawstwem i pasją zaprezentował obraz renesansowego mistrza i odnoszącą się do niego piosenkę Kaczmarskiego, odsłaniając przed widownią część tajemnic obu dzieł.

Potem na scenie pojawili się aktorzy i muzycy ze spektaklem Teatru Ateneum „Jacek Kaczmarski – lekcja historii” w reżyserii Jacka Bończyka. Prócz reżysera, który pokazał, jak znakomitym jest gitarzystą, akompaniowali Paweł Stankiewicz na gitarach i malowniczo ruchliwy Fabian Włodarek (także aranżer i kierownik muzyczny) na fortepianie oraz akordeonie, a śpiewali młodzi aktorzy: Julia Konarska, Wojciech Brzeziński i Wojciech Michalak. Z offu dobiegały komentarze wygłaszane głosem Piotra Fronczewskiego. Po raz ostatni w ciągu tych trzech dni publiczność kołobrzeskiego RCKu zasłuchała się w świetnie podane piosenki Jacka Kaczmarskiego i zapatrzyła w obrazy Boscha, Bruegela, Matejki, Malczewskiego… Nic więc dziwnego, że artyści kilka razy bisowali, a publiczność oklaskiwała ich na stojąco. Należy dodać, że spektakl odbył się 99. raz. Tutaj jeden z utworów https://www.youtube.com/watch?v=1LHKu9cpJqI

Całości programu można posłuchać na płycie https://www.youtube.com/watch?v=6p2mEqacoLU

XIV edycja Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja”, która odbyła się w dniach 14-16 lipca 2017 w Kołobrzegu, dowiodła, że songi autora „Murów”, „Obławy” czy „Źródła” działają z dawną mocą, że dzięki alchemii słowa urzekają kolejne pokolenia.

Przypomnijmy, że organizatorem Festiwalu była Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego. Partnerzy wydarzenia: Gmina Miasto Kołobrzeg, Starostwo Powiatowe w Kołobrzegu, Fundacja PZU, Totalizator Sportowy Sp. z o.o. LOTTO, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie.

Festiwal Nadzieja został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Dostępna”, Gminy Miasto Kołobrzeg, Fundacji PZU oraz Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS im. Andrzeja Szczypiorskiego.

Sponsorami Festiwalu byli: Miejska Energetyka Cieplna w Kołobrzegu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kołobrzegu, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku i drukarnia Origami w Gdańsku.

Główny patronat medialny – Polskie Radio Program 1. Patronat medialny sprawowały także TVP2 oraz tygodniki: „Wprost”, „Gość Niedzielny”, „Do Rzeczy” oraz Polskie Radio Koszalin i portal internetowy miastokolobrzeg.pl.

Wszystkim uczestnikom, sponsorom oraz osobom zaangażowanym w organizację Festiwalu składamy serdeczne podziękowania.

Zapraszamy również na https://www.facebook.com/Fundacja.im.Jacka.Kaczmarskiego/

Zuzanna Wiśniewska I miejsce

Magda Fennig II miejsce

Grzegorz Grunwald III miejsce

Barbara Stasiak i laureatka nagrody im. Wladyslawa Stasiaka

Nagroda Publicznosci Patka i Wilgoccy

Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis dla Katarzyny i Jacka Pechmanów od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego; odznaczenie wręczone przez Wicewojewodę Zachodniopomorskiego Marka Subocza podczas XIV Festiwalu „Nadzieja”

Dominika Świątek

Elżbieta Adamiak

Grzegorz Tomczak

Jacek Kaczmarski – lekcja historii

Teatr Muzyczny

Szymon Zychowicz

wykład dra A. Kasperka

Konkurs Wiedzy o życiu i Twórczości Jacka Kaczmarskiego

Przypominamy o kolejnej edycji Konkursu Wiedzy o Życiu i Twórczości Jacka Kaczmarskiego. W związku z tym proszę o zgłaszanie się chętnych. Potrzebujemy dziesięciu osób. Decyduje kolejność zgłoszeń, więc nie zwlekajcie.

Zgłoszeń dokonujemy, wysyłając e-mail na adres podany w regulaminie. Konkurs odbędzie się w niedzielę 16 lipca 2017 (w tym roku "Nadzieja" jest trzydniowa).

Krzysztof Nowak

Regulamin konkursu: http://jacek-kaczmarski.pl/archiwa/123

Trzydniowa „Nadzieja” pod znakiem Galerii Sztuki i Lekcji Historii Jacka Kaczmarskiego

XIV Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” odbędzie się w Kołobrzegu w dniach 14-16 lipca 2017 r.

Festiwal rozpocznie się 14 lipca o godzinie 17.00 w sali widowiskowo-teatralnej Regionalnego Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta przy ul. Solnej 1, gdzie zostaną przedstawieni zakwalifikowani do konkursu głównego wykonawcy, ubiegający się o nagrody m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezesa TVP S.A., Fundacji PZU oraz Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego. Konkursowicze przyjadą do Kołobrzegu z różnych regionów Polski, w tym z Warszawy, Szczecina, Gdańska, Krakowa, Torunia, Białegostoku, Choszczna. Po konkursie rozpocznie się koncert pt. „Galeria sztuki Kaczmarski” w wykonaniu artystów gdyńskiego Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej: Aleksandry Meller, Sandry Brucheiser, Rafała Ostrowskiego i Jakuba Badurki.

Kolejny dzień festiwalu 15 lipca zgodnie z tradycją rozpocznie mecz piłkarski między „Kuglarzami” a zespołem Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego (godzina 12.00 euroboisko przy ul. Śliwińskiego 10).

Następnie o godzinie 17.00 w sali widowisko-teatralnej Regionalnego Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta zostanie rozstrzygnięty konkurs na interpretację piosenki Jacka Kaczmarskiego i piosenkę autorską. Zwieńczeniem tego dnia festiwalu będzie koncert pt. „Trwaj chwilo”, w którym wystąpią:

- Elżbieta Adamiak z zespołem w składzie: Piotr Górka (kontrabas), Piotr Goljat (fortepian, śpiew) i Sebastian Ruciński (gitara),

- Grzegorz Tomczak z towarzyszeniem Dawida Troczewskiego (fortepian),

- Szymon Zychowicz oraz

- Dominika Świątek z Kubą Mędrzyckim (fortepian).

W ostatnim dniu festiwalu 16 lipca o godzinie 17.00 w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta odbędzie się IV Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o życiu i Twórczości Jacka Kaczmarskiego, który przygotował i poprowadzi Krzysztof Nowak. Następnie będzie można wysłuchać wykładu dr. Andrzeja Kasperka „Ambasadorowie według Hansa Holbeina i Jacka Kaczmarskiego”.

Finał festiwalu to spektakl Teatru Ateneum „JACEK KACZMARSKI LEKCJA HISTORII” w reżyserii Jacka Bończyka, aranżacje i kierownictwo muzyczne Fabian Włodarek.

Wystąpią: Julia Konarska, Jacek Bończyk, Wojciech Brzeziński, Wojciech Michalak. Muzycy: Fabian Włodarek piano, akordeon, Paweł Stankiewicz gitary, Jacek Bończyk gitara klasyczna.

Wejściówki

Wstęp na koncerty jest wolny, ilość miejsc ograniczona. Bezpłatne wejściówki na poszczególne dni festiwalowe do odbioru w kasie Regionalnego Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu (ul. Solna 1) od 12 lipca br. Rezerwacji można dokonać także pod adresem fundacja.jk@interia.pl do 7 lipca br. Należy dokładnie podać termin udziału w festiwalu, imię

i nazwisko oraz numer telefonu kontaktowego.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego. Partnerzy wydarzenia: Gmina Miasto Kołobrzeg, Starostwo Powiatowe w Kołobrzegu, Fundacja PZU oraz Totalizator Sportowy Sp. z o.o. LOTTO.

Zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Miasto Kołobrzeg, Fundacji PZU oraz Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS im. Andrzeja Szczypiorskiego.

Sponsorami Festiwalu są: Miejska Energetyka Cieplna w Kołobrzegu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kołobrzegu, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku i drukarnia Origami w Gdańsku.

Głównym patronem medialnym jest Polskie Radio Program 1. Patronat medialny sprawują także TVP2, tygodniki: „Wprost”, „Gość Niedzielny”, „Do Rzeczy” oraz Polskie Radio Koszalin i portal internetowy miastokolobrzeg.pl.

XIV „Nadzieja” – zaproszenie do konkursu

XIV edycja Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” organizowanego przez Fundację im. Jacka Kaczmarskiego odbędzie się w dniach 14-16 lipca 2017 r.w Kołobrzegu.

Osoby pragnące wziąć udział w konkursie głównym podczas XIV Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” mogą przesyłać swoje nagrania (mp3) do 10 czerwca 2017 r. na adres e-mail: fundacja.jk@interia.pl Przypominamy, że konkursowicz wykonuje dwie piosenki: autorską i z repertuaru Jacka Kaczmarskiego. O tym, czy dany wykonawca zakwalifikował się do konkursu głównego, poinformujemy w terminie do 15 czerwca br.

Konkurs odbędzie się 14 lipca br. a ogłoszenie wyników i koncert laureatów 15 lipca br.

Święto Wolności

W ramach nowej tradycji w nawiązaniu do wydarzeń, które odbyły się w czerwcu 2014 roku w ramach oficjalnych Obchodów 10. rocznicy śmierci Jacka Kaczmarskiego kontynuujemy ideę tworzenia Festiwalu "Święto Wolności".

Z wielką przyjemnością ogłaszamy I edycję konkursu na interpretację piosenki Jacka Kaczmarskiego. Zgłoszenia przyjmujemy do 30 września br., a wielki finał już 11 listopada 2016 o godz. 19.00 w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

"Śpiewamy Kaczmarskiego" jest konkursem wokalnym poświęconym dorobkowi artystycznemu jednego z największych twórców powojennej Polski.

Mogą wziąć w nim udział profesjonalni wykonawcy (soliści lub zespoły wokalne): uczniowie, studenci, absolwenci szkół artystycznych, aktorzy i wokaliści w wieku od 18 do 35 roku życia. Konkurs składa się z trzech etapów: preeliminacji, przesłuchań oraz Koncertu Finałowego i Koncertu Laureatów, które znajdują się w programie wydarzeń w ramach "Święta Wolności". Z nadesłanych zgłoszeń wyłonieni zostaną uczestnicy przesłuchań. Komplet wykonawców, którzy przejdą ten etap zaśpiewa podczas Finału Konkursu. Finał odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, zwycięzcy zaprezentują się 13 listopada 2016 podczas Koncertu Laureatów w Teatrze Polskim w Warszawie, gdzie nastąpi wręczenie nagród. W składzie Jury konkursu pod przewodnictwem Jerzego Satanowskiego znajdą się ludzie kultury i sztuki powiązani z Jackiem Kaczmarskim: twórcy, publicyści, a także przyjaciele zmarłego poety.

„Trzynastka” szczęśliwa dla zielonogórzanina

XIII edycja Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego "Nadzieja" odbyła się w dniach 15-16 lipca br. w Kołobrzegu. Publiczność, która do ostatniego miejsca wypełniła salę teatralną Regionalnego Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta pierwszego dnia wysłuchała przybyłych prawie z całej Polski 22 artystów, którzy ubiegali się o laury w konkursie na interpretację piosenki Jacka Kaczmarskiego i piosenkę autorską. Ich wykonania oceniało jury w składzie: prof. Jan Poprawa, Krzysztof Gajda, Jacek Pechman i Marcin Kunicki. Zwycięzcą konkursu został Andriej Kotin. Ten pochodzący z Moskwy artysta od 16 lat mieszka w Zielonej Górze. I miejsce w konkursie przyniosło mu wykonanie piosenek: „Zadyma i refleksja” (sł. i muz. własne) i  „Wędrówka z cieniem” (sł. muz. Jacek Kaczmarski). Zwycięzca otrzymał nagrody pieniężne przyznane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundację PZU, statuetkę i nagrody rzeczowe.

– Jest ogromne zaskoczenie i wielka radość. Właściwie to jest dla mnie pierwsza nagroda. (.) Najszlachetniejsze i najwspanialsze, co może zrobić artysta, to obudzić w człowieku tęsknotę za wolnością, dążenie do wolności albo uświadomić mu radość z faktu posiadania tej wolności. – powiedział Andriej Kotin.

II miejsce zajął Rafał Kowalewski z Koszalina, który zaśpiewał piosenkę „Ja” (sł. Jacek Kaczmarski, muz. Przemysław Gintrowski) i „Erotyk” (sł. K. K. Baczyński, muz. własna).

III miejsce jury przyznało Jagodzie Rall z Tarnowa za wykonanie piosenek: „Kantyczka z lotu ptaka” (sł. Jacek Kaczmarski, muz. Przemysław Gintrowski) oraz „Jesteś blisko” (sł. własne, muz. Jacek Chrobak), której mistrzowsko akompaniował Piotr Matczuk.

– To jest konkurs bardzo ciekawy. W tym roku było pięciu, może sześciu moim zdaniem wybitnych już artystów. Po jednej czy dwóch piosenkach nie zawsze można być tego pewnym, ale ja jeżdżę od pięćdziesięciu paru lat na konkursy – również jako juror – i uczę przez lata całe studentów i mam pewnego rodzaju rozeznanie. To jest do zapamiętania jako bardzo dobry konkurs. – stwierdził prof. Jan Poprawa.

Przyznano pięć wyróżnień: Zuzannie Wiśniewskiej z Torunia, Przemysławowi Wróblewskiemu z Krakowa, Przemysławowi Kmietjanowi z Gliwic, Dave'owi Nilaya z Wenecji i Warszawy oraz Adamowi Leszkiewiczowi z Opola i Patrycji Polek ze Skawiny.

Po raz pierwszy Nagrodę Publiczności przyznano 2 konkursowiczom: duetowi Adamowi Leszkiewiczowi i Patrycji Polek oraz Rafałowi Kowalewskiemu.

Nagrodę im. Władysława Stasiaka otrzymał Bartosz Kaiser z Lęborka.

Nagroda Polonii w Niemczech trafiła do Adama Leszkiewicza i Patrycji Polek.

Publiczność na "Nadziei" miała okazję wziąć udział w premierowym, znakomitym koncercie pt. „Wieczór Kuglarzy”, podczas którego piosenki Jacka Kaczmarskiego nawiązujące do obrazów filmowych wykonał poznański Kwartet ProForma. Zespół wystąpił w składzie: Piotr Lembicz, Przemysław Lembicz, Wojciech Strzelecki, Marcin Żmuda i Marek Wawrzyniak. Zwieńczeniem dwudniowego festiwalu był koncert pt. „Co jutro będzie” w wykonaniu Tadeusza Woźniaka, któremu towarzyszyli na scenie: Jolanta Majchrzak-Woźniak, Piotr Woźniak i Mariusz Jagoda.

Zgodnie z tradycją festiwalu odbył się mecz piłkarski między „Kuglarzami” (drużyny złożonej z wielbicieli twórczości barda, wystawionej przez forum na www.kaczmarski.art.pl) a zespołem Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego. Zwyciężyli „Kuglarze” 4:2.

Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego – organizator Festiwalu, składa serdeczne podziękowania współorganizatorowi – Narodowemu Centrum Kultury w Warszawie oraz partnerom wydarzenia: Gminie Miasto Kołobrzeg, Starostwu Powiatowemu w Kołobrzegu, Instytutowi Pamięci Narodowej w Warszawie oraz Fundacji PZU. Dziękujemy za wsparcie rzeczowe i finansowe: Miejskiej Energetyce Cieplnej w Kołobrzegu, Polskiemu Radiu – Agencji Muzycznej, Fundacji PGNiG, Fundacji Niepodległości, Wydawnictwu MTJ, drukarni Origami, Markowi Zawadzkiemu, Marcinowi Turskiemu, europosłowi Czesławowi Hocowi, Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Kołobrzegu, Adamowi Borowskiemu i Wydawnictwu Volumen. Pragniemy również gorąco podziękować Funduszowi Popierania Twórczości im. Andrzeja Szczypiorskiego przy Stowarzyszeniu Autorów ZAiKS za przyznanie dotacji na dofinansowanie Festiwalu.

Przypomnijmy, że Patronat Honorowy nad „Nadzieją” objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Pamięci Narodowej, Wojewoda Zachodniopomorski Piotr Jania, Prezydent Miasta Kołobrzeg Janusz Gromek i Starosta Powiatu Kołobrzeskiego Tomasz Tamborski.

Patronat medialny – tygodniki: „Wprost”, „Tygodnik Solidarność”, „Gość Niedzielny”, „Do Rzeczy” oraz TVP 3 Szczecin, Polskie Radio „Radio dla Ciebie”, Radio Plus i portale internetowe: strefapiosenki.pl i miastokolobrzeg.pl

Kto wystąpił w konkursie? Publikujemy listę wykonawców:

 • Patryk Bartoszewski, Michał Mazek, Aleksander Cichucki z Warszawy

  „Do muzy suplikacja przy ostrzeniu pióra” (sł. i muz. Jacek Kaczmarski)

  „Warstwa” (sł. Patryk Bartoszewski, muz. Michał Mazek)

 • Kwadrans dla Jacka – zespół z Jasła w składzie: Gabriela Pięta, Paweł Oszajca,

  Małgorzata Gierut, Małgorzata Dziedzic, Natalia Ziomek, Beata Świątkowska

  „Mury” (sł. Jacek Kaczmarski, muz. Lluis Llach)

  „Dwie krople”(sł. Zb. Herbert, muz. Paweł Oszajca)

 • Maciej Wódz z Kołobrzegu

  „Sen Katarzyny II” (sł. i muz. Jacek Kaczmarski)

  „Mój Kołobrzeg” (sł. i muz. własne)

 • Zachodnia 13 – zespół z Wrocławia w składzie: Martyna Rejkowicz, Paweł

  Rejkowicz, Anna Rejkowicz, Barbara Osada, Aleksandra Hermanowska

  „Krajobraz po uczcie” (sł. i muz. Jacek Kaczmarski)

  „Nie” (sł. Tomasz Witkowski, muz. zespół)

 • Rafał Kowalewski z Koszalina

  „Ja” (sł. Jacek Kaczmarski, muz. Przemysław Gintrowski)

  „Erotyk” (sł. K. K. Baczyński, muz. własna)

 • Michał Kaczmarczyk z Dąbrowy Górniczej

  „Co dwóch widzi, gdy widzi to samo” (sł. Jacek Kaczmarski, muz. własna) „Pan Cogito o postawie wyprostowanej” (sł. Zb. Herbert, muzyka cz. I Przemysław Gintrowski, cz. II muz, własna)

 • Wojciech Bącalski z Gdańska

  „Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego” (sł. i muz. Jacek Kaczmarski)

  „Bezpańskie psy” (sł. i muz. własne)

 • Andriej Kotin z Zielonej Góry

  „Zadyma i refleksja” (sł. i muz. własne)

  „Wędrówka z cieniem” (sł. i muz. Jacek Kaczmarski)

 • Dave Nilaya z Wenecji i Warszawy

  „Katyń” (sł. i muz. Jacek Kaczmarski)

  „Era Rea” (sł. i muz. własne)

 • Andrzej Marczyński z Wejherowa

  „Wędrówka z cieniem” (sł. i muz. Jacek Kaczmarski)

  „Deszcz” (sł. i muz. własne)

 • Piotr Paluch z Opola

  „Mury” (sł. Jacek Kaczmarski, muz. Lluis Llach)

  „Zmień Rzeki Bieg” (sł. i muz. własne)

 • Marek Olber z  Bartoszyc

  „Panna” (sł. i muz. Jacek Kaczmarski)

  „Odchodzę” (sł. i muz. własne)

 • Przemysław Kmietjan z Gliwic

  „Kosmonauci” (sł. i muz. Jacek Kaczmarski)

  „Ten taniec” (sł. i muz. własna)

 • Jagoda Rall z Tarnowa i Piotr Matczuk z Warszawy

  „Kantyczka z lotu ptaka” (sł. Jacek Kaczmarski, muz. Przemysław Gintrowski)

  „Jakiś blask” (sł. Jagoda Rall, muz. Jacek Chrobak)

 • Bartosz Suchmiel z Krakowa

  „Rozbite oddziały” (sł. i muz. Jacek Kaczmarski)

  „Toast”(sł. i muz. własna)

 • Zuzanna Wiśniewska z Torunia

  „Kanarek” (sł. i muz. Jacek Kaczmarski) „Deszcze” (sł. K.K. Baczyński, muz. własna)

 • Bolko Służewski z Kołobrzegu

  „Nasza klasa” (sł. i muz. Jacek Kaczmarski) „Kołobrzeg ma się dobrze” (sł. i muz. własne)

 • Kamil Dąbkowski z Raciborza

  „Starość Tezeusza” (sł. Jacek Kaczmarski, muz. własna) „Prosty człowiek” (sł. i muz. Jacek Kaczmarski)

 • Bartosz Kaiser z Lęborka

  „Romantyczność (Do sztambucha)” (sł. i muz Jacek Kaczmarski) „Godziny” (sł. i muz. własne)

 • Adam Leszkiewicz z Opola i Patrycja Polek ze Skawiny

  „Tren spadkobierców” (sł. i muz. Jacek Kaczmarski)

  „Morze Bałtyckie” (sł. Adam Leszkiewicz, muz. wspólna)

 • Szczepan Czaplewski z Kołobrzegu

  „Bieguny” (sł. i muz. własne)

  „Antylitania na czasy przejściowe” (sł. i muz. Jacek Kaczmarski)

 • Przemysław Wróblewski z Krakowa

  „Rozbite oddziały” (sł. i muz. Jacek Kaczmarski)

  „Sumienie” (sł. i muz. własne)Poniżej przedstawiamy relację z festiwalu napisaną przez jednego z widzów.

NADZIEJA – NOTATKI ZNALEZIONE NA WIDOWNI

Trzynasta „Nadzieja” (Kołobrzeg, 15-16 lipca 2016) mości się na nowym miejscu. Kiedyś była na plaży (Kaczmarski wśród krzyku mew i szumu fal – to jeszcze nieźle, ale ci rozbrykani wczasowicze z lodami i piwem w plastikowych kubkach...), potem – wiele lat – w hali "Łuczniczka". Teraz w Regionalnym Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta, nowoczesnym obiekcie z profesjonalną dużą sceną, „klimatyczną” kawiarenką. Prowadzący Jarosław Gugała mógł wreszcie popatrzeć na wykonawców od przodu, a nie jak dotąd – z boku.

Na trzynastej „Nadziei” (rozpoczętej tradycyjnie odtworzeniem piosenki „Nadzieja” Patrona festiwalu) koncerty rozpisano na dwa dni. Więcej grania, więcej słuchania, więcej radości. I konkurs jakby większy: zapisanych 24 wykonawców indywidualnych i grupowych, dojechało 22. Jurorzy (Jan Poprawa, Marcin Kunicki, Krzysztof Gajda, Jacek Pechman) wysoko ocenili ogólny poziom prezentacji: Kaczmarski lirycznie, epicko i dramatycznie. Z gitarą, fortepianem, sekcją rytmiczną, kwartetem smyczkowym i a cappella. Na wesoło i na poważnie, w konwencji balladowej, bluesowej, soulowej, country, a nawet czegoś w rodzaju „Tropicale Thaiti Granda Banda”. Bez akcentu, z akcentem białostockim, z „akcjentem” rosyjskim, z „aczczentem” włoskim. Więc się nie nudziło, choć chwilami miało się ochotę łapać za głowę.

Pierwszy dzień festiwalu zakończył koncert poznańskiego zespołu Kwartet ProForma, zatytułowany „Wieczór Kuglarzy”. Przypomnijmy, że tytuł koncertu jest także tytułem znakomitego filmu Ingmara Bergmana z 1953 roku, a nawiązując do tego filmu Jacek Kaczmarski ułożył piosenkę "Kuglarze", będącą fragmentem programu "Wojna postu z karnawałem". Koncert Kwartetu ProForma składał się z piosenek nawiązujących do filmów. Nawiązania czasem bezpośrednie i oczywiste, jak w przypadku utworów inspirowanych filmami Andrieja Tarkowskiego, czasem zupełnie umowne („Lalka, czyli polski pozytywizm” albo „Pan Kmicic” odnoszą się raczej do powieści Prusa i Sienkiewicza, niż do zrealizowanych na ich podstawie filmów, a „Katyń” Kaczmarskiego i „Katyń” Wajdy to dwa różne dzieła na ten sam temat...). Mniejsza o inspiracje czy preteksty – koncert ilustrowany fotosami i opatrzony komentarzami wokalisty Przemysława Lembicza z elektryzującą mocą napełnił salę RCK dźwiękami, obrazami i emocjami, a wywołane fotosami wspomnienia filmowe skłoniły do refleksji nad losem i historią.

Dzień drugi rozpoczęła tradycyjna odnowa biologiczna w formie meczu piłki nożnej „Kuglarze” vs. „Fundacja” (4:2 dla „Kuglarzy”), a o godzinie osiemnastej rozpoczęła się druga odsłona artystyczna. Na wejście organizatorzy pokazali dwudziestominutowy film z fragmentami wywiadu i koncertów Patrona. Potem nadszedł moment najbardziej oczekiwany – werdykt jury i koncert laureatów. Wyniki podam w kolejności odwrotnej niż na koncercie:

Pierwszą nagrodę zdobył – kompletnie tym zaskoczony (to taka „Nadziejowa” tradycja) Andriej Kotin z Zielonej Góry. Z niemal rockową ekspresją wyśpiewał „Wędrówkę z cieniem” i autorską „Zadymę i refleksję” (o wyczuwalnej wschodniosłowiańskiej melodyce). Druga nagroda, a także jedna z dwóch równorzędnych nagród publiczności (pierwszy raz na „Nadziei” zdarzył się w tej kategorii remis) – dla Rafała Kowalewskiego z Koszalina, świetnego pianisty, kompozytora z soulowym zacięciem, który zaszalał na RCKowym Steinwayu i wyśpiewał „Ja” z muzyką Gintrowskiego i własną, dedykowaną żonie – kołobrzeżance, muzyczną wersją „Erotyku” Baczyńskiego. Trzecie miejsce dla Jagody Rall z Tarnowa (te ciarki, kiedy a cappella śpiewała fragment „Kantyczki z lotu ptaka”...).

Wyróżnienia otrzymali: Zuzanna Wiśniewska z Torunia, ruda i różowa, w dwóch piosenkach umiejętnie kreująca skrajnie odmienne nastroje; Przemysław Wróblewski z Krakowa, grający swój „ortodoksyjnie kaczmarski” repertuar mimo kontuzjowanej w porannym meczu ręki; humorysta Przemysław Kmietjan z Gliwic i Vyborga – spawacz-filozof-artysta – niestety na werdykcie już nieobecny; Włoch z Warszawy i Wenecji Dave Nilaya z oryginalną gitarowo-fortepianową aranżacją (do łez wzruszająca interpretacja „Katynia”), Dave został też zaproszony do udziału w Festiwalu Piosenki Studenckiej; wreszcie urocza i uroczo muzykująca para mieszana ze Skawiny: Adam Leszkiewicz (mała gitara "połówka") i Patrycja Polek (ukulele z arbuza?), laureaci nie tylko wyróżnienia, ale też drugiej równorzędnej nagrody publiczności oraz nagrody Polonii Niemieckiej – zaproszenia na koncert wraz z godziwym honorarium. Nagrodę im. Władysława Stasiaka odebrał melancholijny romantyk Bartosz Kaiser z Lęborka.

Laureaci zagrali swój koncert oraz otrzymali huczne brawa od publiczności, na ogół usatysfakcjonowanej werdyktem. A potem zabrzmiał akord ostatni trzynastej „Nadziei”: koncert zatytułowany „Co jutro będzie” w wykonaniu tegorocznej gwiazdy Festiwalu – Tadeusza Woźniaka, występującego wraz z rodzinnym zespołem (Jolanta Majchrzak-Woźniak, Piotr Woźniak i Mariusz Jagoda). Było nostalgicznie – na przykład kiedy bohater koncertu zwrócił się do obecnych na widowni Jana Poprawy i reżysera Piotra Załuskiego i przypomniał im piosenkę, której pierwszy raz wysłuchali na „Famie” w 1967 roku. Były chwile wspomnień i rozmów, słowa serio i żarty, były stare i nowe piosenki, skład na scenie się zmieniał (na przykład na trzy utwory został na scenie sam Piotr Woźniak), wreszcie na bis nieśmiertelny „Zegarmistrz...” odśpiewany wspólnie z widownią.

Dwa dni, łącznie ponad dziesięć godzin poezji i muzyki płynących ze sceny kołobrzeskiego RCKu. Końska dawka piękna, mądrych myśli i emocji – po takiej kuracji nie sposób nie ozdrowieć, nie oczyścić się, nie napełnić Nadzieją. Do zobaczenia za rok.

Wojciech Czaplewski

„Wieczór Kuglarzy” i nie tylko na XIII „Nadziei”

XIII edycja Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” organizowanego przez Fundację im. Jacka Kaczmarskiego odbędzie się w dniach 15-16 lipca 2016 r. Festiwal rozpocznie się 15 lipca o godzinie 17.00 w sali widowiskowo-teatralnej Regionalnego Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta przy ul. Solnej 1 i tradycyjnie publiczność będzie miała okazję zobaczyć i usłyszeć 25 zakwalifikowanych do konkursu głównego wykonawców, ubiegających się, między innymi, o nagrody Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji PZU i Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego. Konkursowicze przyjadą do Kołobrzegu z różnych regionów Polski, w tym z Jasła, Gliwic, Dąbrowy Górniczej, Mrągowa, Gdańska, Koszalina, Starogardu Gdańskiego, Raciborza, Szczyrku, Wrocławia, Bartoszyc , Torunia i  Tarnowa.

O godzinie 21.00 rozpocznie się koncert pt.”Wieczór Kuglarzy” podczas którego piosenki Jacka Kaczmarskiego nawiązujące do obrazów filmowych wykona poznański Kwartet ProForma. Zespół wystąpi w składzie: Piotr Lembicz, Przemysław Lembicz, Wojciech Strzelecki, Marcin Żmuda i Marek Wawrzyniak. Kolejny dzień festiwalu, zgodnie z tradycją, rozpocznie się meczem piłkarskim między ”Kuglarzami” a zespołem Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego. ( godzina 12.00 euroboisko przy ul. Śliwińskiego 10).

Następnie o godzinie 18.00 w sali widowisko-teatralnej Regionalnego Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta ( ul. Solna 1) odbędzie się pokaz fragmentów archiwalnego koncertu Jacka Kaczmarskiego. Po nim rozstrzygnięty zostanie konkurs na interpretację piosenki Jacka Kaczmarskiego i piosenkę autorską. Zwieńczeniem festiwalu będzie koncert pt.: ”Co jutro będzie” w wykonaniu Tadeusza Woźniaka, któremu towarzyszyć będą: Jolanta Majchrzak Woźniak, Piotr Woźniak i Mariusz Jagoda. Wstęp na koncerty jest wolny, ilość miejsc ograniczona.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego a współorganizatorem Narodowe Centrum Kultury w Warszawie. Partnerzy wydarzenia: Gmina Miasto Kołobrzeg, Starostwo Powiatowe w Kołobrzegu, Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie oraz Fundacja PZU. Patronat Honorowy nad „Nadzieją” objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Pamięci Narodowej, Wojewoda Zachodniopomorski Piotr Jania, Prezydent Miasta Kołobrzeg- Janusz Gromek i Starosta Powiatu Kołobrzeskiego- Tomasz Tamborski. Patronat medialny sprawują tygodniki: „Wprost”, „Tygodnik Solidarność”, „Gość Niedzielny”, „Do Rzeczy” oraz TVP 3 Szczecin, Polskie Radio „Radio dla Ciebie”, Radio Plus i portale internetowe: strefapiosenki.pl i miastokolobrzeg.pl

Noclegi

Jak co roku jest możliwość uzyskania noclegów w internacie Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza przy ul. 1 Maja 47 w cenie 27 zł od osoby za dobę. W sprawie rezerwacji czekamy na e-maile na adres: fundacja.jk@interia.pl Zgłoszenia, w których prosimy o podanie terminu pobytu i numeru kontaktowego telefonu przyjmujemy do 30 czerwca 2016. Pragniemy uprzedzić, że ilość miejsc jest ograniczona.

Zapraszamy nad morze!

Plakat
 • 31 lipca – piątek – Hala Łuczniczka, ul. Łopuskiego
  godz. 17.00
  • oficjalne otwarcie festiwalu
  • przesłuchania konkursowe
  godz. 21.00
  • koncert „Podróże literackie Jacka Kaczmarskiego” występują: Dorota Osińska, Antoni Muracki, Andrzej Ozga, Piotr Kajetan Matczuk, Krzysztof Jaszczak, Paweł Goleń
  • rozstrzygnięcie konkursu głównego, prezentacja laureatów, wręczenie nagród.
  Prowadzenie festiwalu – Jarosław Gugała.
 • 1 sierpnia – sobota – MOSiR – euroboisko przy ul. Łopuskiego godz. 12.00
  • mecz piłkarski między drużyną Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego a drużyną publiczności festiwalu pn. Kuglarze
  • sala konferencyjna hotelu Aquarius, ul. Kasprowicza 24
  godz. 17.00
  • projekcja materiału filmowego z Jackiem Kaczmarskim
  • prezentacja książki Jacka Kaczmarskiego „Plaża dla psów”, prowadzenie – Krzysztof Gajda
  • III Ogólnopolski Turniej Wiedzy o twórczości Jacka Kaczmarskiego, przygotowanie i prowadzenie – Krzysztof Nowak.

Poznaj regulamin Turnieju Wiedzy.

Lekcja historii na sopockiej plaży

Spektakl muzyczny pt "Jacek Kaczmarski lekcja historii", który miał swoją premierę 22 listopada 2014 w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza i wszedł na stałe do repertuaru tej warszawskiej sceny, zostanie zagrany w ramach tegorocznego 22. Lata Teatralnego w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie.

Terminy:

 • 13 lipca, godz. 19.30,
 • 14 lipca, godz. 18.00, 20.00,
 • 15 lipca, godz. 18.00, 20.00.

Zamierzeniem twórców jest pokazanie i "zagranie" tekstów komentujących malarstwo, którym fascynował się Jacek Kaczmarski. Reżyser Jacek Bończyk łączy formę muzyczną opartą na mądrych, poetyckich tekstach Kaczmarskiego z projekcją multimedialną dzieł sztuki, które stanowiły inspirację dla twórczości Barda. Spektakl jest rodzajem wernisażu, który łączy ideę pokazu malarstwa z wysmakowaną formą muzyczno-choreograficzną.

Wystąpią:Jacek Bończyk, Julia Konarska, Wojciech Michalak, Wojciech Brzeziński. Głos w narracjach: Piotr Fronczewski

Reżyser Jacek Bończyk wraz z aktorami Julią Konarską, Wojciechem Brzezińskim oraz Wojciechem Michalakiem wykonują pieśni barda komentujące kilkanaście słynnych dzieł malarskich. W trakcie spektaklu można wysłuchać ciekawych narracji Piotra Fronczewskiego.

Znakomite aranżacje muzyczne to zasługa Fabiana Włodarka, któremu podczas widowiska towarzyszy Paweł Stankiewicz.

Zobacz: www.youtube.com/watch?v=1LHKu9cpJqI.

Więcej informacji na www.teatratelier.sopot.pl/.

XII Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja”

Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego zaprasza w dniach 31 lipca 1 sierpnia 2015 r. do Kołobrzegu na 12. edycję Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego "Nadzieja". Tym razem motyw przewodni zawarty będzie w Nocy Literackiej, podczas której przedstawimy utwory Jacka Kaczmarskiego odnoszące się do fikcyjnych bohaterów książkowych. Kierownictwo muzyczne Antoni Muracki, wystąpią m.in.: Anna Stankiewicz, Jan Janga-Tomaszewski, Antoni Muracki, Janusz Strobel, Andrzej Ozga.

Grób Jacka Kaczmarskiegojanga_tomaszewski_jan_07.jpgJarosław_Gugala.jpgAntoni Muracki Uroczyste otwarcie nastąpi 31 lipca o godz. 17.00 w hali "Łuczniczka" przy ul. Łopuskiego 36/38, gdzie zaprezentowani zostaną wykonawcy ubiegający się o laury w konkursie festiwalowym. O godz. 21.00 koncert Noc Literacka, następnie ogłoszenie werdyktu jury i wręczenie nagród. Prowadzenie Jarosław Gugała.
W sobotę o godz. 12.00 zgodnie z tradycją festiwalu rozegrany zostanie mecz piłkarski między drużyną wielbicieli twórczości Artysty (pn. "Kuglarze") a zespołem Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego. O godz. 17.00 w sali konferencyjnej hotelu AQUARIUS SPA przy ul. Kasprowicza 24 rozstrzygnie się, kto wygra III ogólnopolski Turniej Wiedzy o Twórczości Jacka Kaczmarskiego, sprofilowany na zaangażowanych słuchaczy i pasjonatów utworów Artysty. Test przygotował i poprowadzi Krzysztof Nowak. Odbędzie się również promocja książki i prezentacja filmu o Jacku Kaczmarskim.

Udział w konkursie

Osoby pragnące wziąć udział w konkursie głównym podczas XII Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego "Nadzieja" mogą przesyłać swoje nagrania (mp3) do 20 czerwca 2015 r. na adres e-mail: fundacja.jk@interia.pl Przypominamy, że konkursowicz wykonuje dwie piosenki: autorską i z repertuaru Jacka Kaczmarskiego. O tym, czy dany wykonawca zakwalifikował się do konkursu głównego, poinformujemy w terminie do 25 czerwca br.

Noclegi

Jak co roku jest możliwość uzyskania noclegów w internacie Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza przy ul. 1 Maja 47 w cenie 27 zł od osoby za dobę. W sprawie rezerwacji czekamy na e-maile na adres: fundacja.jk@interia.pl Zgłoszenia, w których prosimy o podanie terminu pobytu i numeru kontaktowego telefonu przyjmujemy do 15 lipca br. Pragniemy uprzedzić, że ilość miejsc jest ograniczona.

„Cały smak życia w tym, że nie wiesz, co Cię czeka.” – Jacek Kaczmarski Plaża dla psów

okładka

Należy przypomnieć, że Jacek Kaczmarski to również wybitny prozaik. W marcu 2015 dzięki Wydawnictwu W.A.B. trafiło do księgarń wznowienie powieści wydanej w 1998 roku. Powstała ona podczas australijskiego etapu życia artysty. „Kto nie czytał – polecam!”

Więcej informacji: lubimyczytac.pl

Koncert „Ilu nas w ciszy”

okładka

„Jacek Kaczmarski – lekcja historii”

Zapraszamy na spektakl muzyczny pt. „Jacek Kaczmarski – lekcja historii”
reżyseria – Jacek Bończyk, scenografia – Grzegorz Policiński, aranżacje i kierownictwo muzyczne – Fabian Włodarek
premiera – 22 listopada 2014, godz. 20.00 Teatr Ateneum, Scena Na Dole.

Lekcja historii

Terminy najbliższych spektakli:
14, 15, 16, 25, 26 kwietnia 2015,
28, 29, 30, 31 maja 2015.

Występują: Julia Konarska, Jacek Bończyk, Wojciech Brzeziński, Wojciech Michalak.
Muzycy: Fabian Włodarek – piano, akordeon | Paweł Stankiewicz – gitary, Jacek Bończyk – gitara klasyczna.

Spektakl „Jacek Kaczmarski – lekcja historii” ma na celu pokazanie i „zagranie” tekstów komentujących malarstwo, którym fascynował się Jacek Kaczmarski. Reżyser Jacek Bończyk łączy formę muzyczną opartą na mądrych, poetyckich tekstach Kaczmarskiego z projekcją multimedialną dzieł sztuki, które stanowiły inspirację dla twórczości Artysty. Spektakl jest rodzajem wernisażu, który scala ideę pokazu malarstwa z formą muzyczno-choreograficzną.

Oto przedsmak spektaklu – jeden z przedstawianych utworów pt. Pejzaż zimowy

Więcej informacji

*

2014_12_14_ECS_fot_Wiesław_Czerniawski_01 2014_12_14_ECS_fot_Wiesław_Czerniawski_02 2014_12_14_ECS_fot_Wiesław_Czerniawski_03 2014_12_14_ECS_fot_Wiesław_Czerniawski_04

fot. Wiesław Czerniawski

Dzięki uprzejmości Pana Andrzeja Kasperka – nauczyciela, pisarza, doktoranta FSD na Uniwersytecie Gdańskim (temat pracy: „Sztuka ekfrazy w poezji Jacka Kaczmarskiego”), w roku 2013 wydał zbiór esejów pt. „Galeria Jacka Kaczmarskiego. Skrzydło wschodnie” przedstawiamy refleksje z tej swoistej lekcji.

Andrzej Kasperek, Lekcja historii

*

13 grudnia 2014 roku o godz. 18.00 zapraszamy do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku na ostatnie wydarzenie z kalendarza oficjalnych obchodów dziesiątej rocznicy śmierci artysty.

Bilety w cenie 15 zł są już dostępne w kasach ECS.

„Jacek Kaczmarski – lekcja historii” to widowisko muzyczne, w którym ilustracją i zarazem komentarzem dla poezji jest malarstwo, które fascynowało poetę i było dlań natchnieniem. Kilkadziesiąt swoich utworów Kaczmarski napisał bowiem, inspirując się dziełami sztuki. Wspomnijmy: „Arka Noego” – inspirowana Arrasami wawelskimi, „Pejzaż z szubienicą”, „Wojna postu z karnawałem”, „Pejzaż zimowy” – odwołujące się do obrazów Piotra Bruegla Starszego, „Stańczyk” i „Rejtan, czyli raport ambasadora” – inspirowane dziełami Jana Matejki, „Zatruta studnia” i „Wigilia na Syberii” – nawiązujące do obrazów Jacka Malczewskiego oraz „Autoportret Witkacego” – przywołujący płótno Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Z tekstami Jacka Kaczmarskiego zmierzą się artyści scen polskich: Mirosław Baka, Jacek Bończyk, Julia Konarska, Klementyna Umer, Wojciech Michalak oraz Wojciech Brzeziński. Autorem scenografii jest Grzegorz Policiński.

Po koncercie – pomni świadectwa z „Murów”: „Świec tysiące palili mu” – zapalimy znicze pod pomnikiem Poległych Stoczniowców na wspomnienie śp. Jacka Kaczmarskiego oraz ofiar Grudnia '70 i stanu wojennego.

Plakat

Jacek Kaczmarski "In memoriam"

okładka

10 kwietnia 2014 roku minęła 10. rocznica śmierci wybitnego poety i barda, znakomitego artysty Jacka Kaczmarskiego. Agencja Muzyczna Polskiego Radia przy współpracy z Fundacją im. Jacka Kaczmarskiego przygotowała z tej okazji dwupłytowy album zawierający najbardziej znane piosenki w jego wykonaniu. Ten dobór zawdzięczamy Pani Ginie Komasie, pomysłodawczyni projektu. Na pierwszej płycie "Sen kochającego psa" znalazły się utwory z późniejszego okresu poszukiwań artysty. Kaczmarski wyśpiewuje swój liryczny świat, dzieli się swoją intymnością. Często inspiracją są obrazy wybitnych malarzy europejskich i polskich. Wtedy autor maluje wrażenia zamiast barwą, wyszukanym poetyckim słowem. Druga płyta "Koncert na XX-lecie" to wybór utworów z jednego z najlepszych jego koncertów zarejestrowanych 11 grudnia 1996 roku dla Polskiego Radia w Sali Widowiskowej Riviera w Warszawie z okazji XX-lecia działalności artystycznej Jacka Kaczmarskiego. Występ o tyle wyjątkowy, że właśnie w tej samej sali 20 lat wcześniej artysta rozpoczął swoją karierę. Koncert ten ze względu na precyzyjnie przemyślany repertuar i wspaniałe wykonanie został przez krytyków i publiczność określony jako niezwykłe wydarzenie.

Płyty można posłuchać tutaj.

XI Festiwal „Nadzieja”, czyli program, konkurs i noclegi

XI Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego "Nadzieja" rozpocznie się 25 lipca o godz. 17.00 w hali Łuczniczka przy ul. Łopuskiego. W pierwszej kolejności odbędzie się konkurs, jury jak od kilku lat przewodniczyć będzie Jan Poprawa.

Wojciech_Brzezinski Marcin_KolaczkowskiHadrian_tabecki Jaroslaw_Gugala

Jarosław Gułaga, Hadrian Tabędzki, Marcin Kołączkowski, Wojciech Brzeziński


Więcej…

JACEK KACZMARSKI   koncert w 10. rocznicę śmierci

Plakat

Zapraszamy na niezwykłe wydarzenie kulturalne w Berlinie: „JACEK KACZMARSKI – koncert w 10. rocznicę śmierci” z udziałem laureatów Nagrody Polonii wręczanej na Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego "Nadzieja" w Kołobrzegu oraz Kwartetu ProForma. Wystapią: Eliza Banasik, Antoni Gustowski, Apolinary Polek oraz Piotr Kajetan Matczuk. Koncert, na który złożą się najlepsze utwory Jacka Kaczmarskiego, będzie także okazją do wspomnień i spotkań z tymi, którzy znali Mistrza osobiście. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego "25 LAT WOLNOŚCI".

Sobota, 21 czerwca 2014 r., godz. 16.00
Werkstatt der Kulturen,
Wissmannstr. 32,
12049 Berlin,
U7, U8 Hermannplatz
Wstęp wolny

Koncert „25 lat później”, Teatr Ateneum

Plakat

8 czerwca o godzinie 17.00 i 20.00 w Teatrze Ateneum w Warszawie odbędzie się koncert „25 lat później”. Będzie to wyjątkowe wydarzenie artystyczne realizowane z okazji 25. rocznicy I wolnych wyborów oraz w ramach obchodów 10. rocznicy śmierci Jacka Kaczmarskiego. W koncercie udział wezmą znani wokaliści i artyści scen polskich, m. in. Jacek Bończyk, Arkadiusz Brykalski, Wojciech Brzeziński, Larry Okey Ugwu, Anna Sroka-Hryń, Mietek Szcześniak oraz Klementyna Umer.

Tytuł koncertu nieprzypadkowo nawiązuje do piosenki Jacka Kaczmarskiego „25 lat później”. Punktem wyjścia dla scenariusza stały się trzy słowa: Wolność, Czas i Nadzieja. W trakcie koncertu będzie można usłyszeć utwory z repertuaru Jacka Kaczmarskiego, takie jak: „Kwestia odwagi”, „Nasza klasa” oraz piosenki zespołu Raz, Dwa, Trzy: „I tak warto żyć”, „Jutro możemy być szczęśliwi” i wiele innych.

Bilety w cenie 50-65 zł można zakupić w kasie Teatru Ateneum.

Wydarzenie realizowane w ramach Obchodów zostały objęte Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego "25 LAT WOLNOŚCI".


więcej…

Święto Wolności na Pomorzu 4-6 czerwca

plakat

W ramach oficjalnych obchodów 10. rocznicy śmierci Jacka Kaczmarskiego oraz 25. rocznicy I wolnych wyborów w dniach 4-6 czerwca 2014 roku odbędzie się w Gdańsku cykl wydarzeń pod hasłem „Święto Wolności”.

4 VI, godz. 18.00
Jacek Kaczmarski i jego korzenie  portrety rodzinne Prezentacja wydawnictw związanych z Jackiem Kaczmarskim Projekcja filmu dokumentalnego o Jacku Kaczmarskim Ratusz Staromiejski Nadbałtyckie Centrum Kultury, ul. Korzenna 33/35

5 VI, godz. 18.00
Koncert utworów Jacka Kaczmarskiego granych na karylionie kościoła św. Katarzyny w Gdańsku Rozmowy o twórczości Jacka Kaczmarskiego Antoni Pawlak, Andrzej Kasperek i Wojciech Stronias Ratusz Staromiejski Nadbałtyckie Centrum Kultury, ul. Korzenna 33/35

6 VI, godz. 18.00 i 20.00
„25 lat później” widowisko multimedialne. Koncert poprowadzi Andrzej Poniedzielski; wystąpią: Mieczysław Szcześniak, Jacek Bończyk, Mirosław Czyżykiewicz, Larry Okey Ugwu, Arkadiusz Brykalski, Wojciech Brzeziński, Anna Sroka-Hryń, Klementyna Umer. Centrum św. Jana w Gdańsku, ul. Świętojańska 50


więcej…

Gość NZS: Spotkanie ze Zbigniewem Łapińskim

28 maja 2014 o godzinie 18.30 na Uniwersytecie Warszawskim, NZS UW będzie miało zaszczyt gościć wyjątkową postać muzyki – Zbigniewa Łapińskiego. Jest to jeden z trzech mentorów polskiego odrodzenia lat '80 i '90, trzeci i ostatni bard wielkiego TRIO Kaczmarski Gintrowski Łapiński.

Kompozytor, dyrygent, pianista, akompaniator, ale przede wszystkim człowiek o nadludzkiej wrażliwości, posiadający niesamowitą zdolność tworzenia obrazów muzyką. Razem z Jackiem Kaczmarskim i Przemysławem Gintrowskim stworzył muzyczny fundament polskości. Ich wspólny program „Mury” wraz z tytułową piosenką, do dziś nieoficjalnie uważany jest za hymn „Solidarności”. Ich następne albumy poruszały treści społeczne oraz artystyczne. Zbigniew Łapiński to wybitny muzyk i interpretator, ale także tajemnicza i nieuchwytna postać. Środowe spotkanie to z pewnością jedno z nielicznych, o ile nie jedynych, na którym będzie można dowiedzieć się o jego współpracy z Jackiem Kaczmarskim i Przemysławem Gintrowskim oraz poznać historię muzyczną i prywatną pianisty. Spotkanie połączone będzie z prezentacją materiałów archiwalnych dokumentujących pracę twórczą pana Zbigniewa. Dodatkowo podczas spotkania będzie można zakupić najnowszą książkę opowiadającą o życiu Jacka Kaczmarskiego – „Mimochodem. Rozmowy o Jacku Kaczmarskim” pióra Katarzyny Walentynowicz, która także będzie obecna na spotkaniu. Spotkanie odbędzie się w sali im. Józefa Brudzińskiego w Pałacu Kazimierzowskiego na terenie Kampusu Centralnego Uniwersytetu.

plakat

 

Omówienie książki „Mimochodem. Rozmowy o Jacku Kaczmarskim” pióra A. Kasperka

Prezentujemy omówienie książki autorstwa Katarzyny Walentynowicz Mimochodem. Rozmowy o Jacku Kaczmarskim pióra Andrzeja Kasperka, nauczyciela, pisarza, doktoranta FSD na Uniwersytecie Gdańskim (temat pracy: Sztuka ekfrazy w poezji Jacka Kaczmarskiego), w roku 2013 wydał zbiór esejów pt. Galeria Jacka Kaczmarskiego. Skrzydło wschodnie.

„W tym roku obchodzimy dziesiątą rocznicę śmierci Jacka Kaczmarskiego. Lata po odejściu wielkich twórców są zwykle dla nich czasem czyśćca. To wówczas okazuje się, czy artysta pozostanie wśród swych czytelników, słuchaczy, widzów, a jego twórczość ocaleje, czy trafi do jakiegoś zakurzonego magazynu, gdzie jego dzieła oplecie pajęczyna. Dzisiaj już widać (gdyby ktoś miał kiedyś jakieś wątpliwości w tej materii), że twórczość Kaczmarskiego przeszłą tę próbę zwycięsko. Ocalała, żyje, ale pewnie funkcjonuje trochę inaczej niż przed laty... ”

Czytaj całość…

Mimochodem na Targach Książki w Warszawie

plakat24 maja 2014, w godz. 14.30-15.20, Kanapa Literacka, scena główna. Wydawnictwo Bellona zaprasza na spotkanie z Katarzyną Walentynowicz, autorką książki „Mimochodem. Rozmowy o Jacku Kaczmarskim”. Podczas spotkania utwory Jacka Kaczmarskiego wykonają Żaneta Chojnacka i Michał Adamowicz. Rozmowę poprowadzi Grzegorz Frątczak z Polskiego Radia.

Relacja ze spotkania z Katarzyną Walentynowicz

plakat plakat plakat plakat plakat plakat

9 kwietnia 2014 roku o g. 17.30 w Księgarni „Świat Książki” w Warszawie przy Alei Solidarności 119/125 odbyła się promocja najnowszej publikacji, poświęconej życiu i twórczości Jacka Kaczmarskiego, autorstwa Katarzyny Walentynowicz pt. Mimo­cho­dem. Rozmowy o Jacku Kaczmarskim. Książkę opublikowało wydawnictwo Bellona: reprodukcje obrazów rodziców Jacka Kaczmarskiego, bogaty materiał zdjęciowy poszerzony o pogłębiony materiał źródłowy w przypisach – udostępniony przez Fundację im. Jacka Kaczmarskiego – wymagały odpowiedniej oprawy. Podczas promocji na spotkanie z autorką książki przyszło ponad 100 osób, w tym rozmówcy: Zbigniew Łapiński, kompozytor i pianista, współtwórca wielu utworów tria Kaczmarski-Gintrowski-Łapiński; Kazimierz Wojtaniec, przyjaciel Jacka Kaczmarskiego z okresu studiów; Krzysztof Nowak, znawca twórczości i redaktor wydań płytowych Jacka Kaczmarskiego. Spotkanie poprowadziła dziennikarka Radia dla Ciebie, Teresa Drozda. Podczas spotkania Żaneta Chojnacka i Michał Adamowicz, wykonali trzy piosenki Jacka Kaczmarskiego: „Rozmowę”, „Mimochodem” i „Przeczucie (cztery pory niepokoju)”, natomiast Mateusz Nagórski – „Legendę o miłości”. Jacek Pogoda i Kamil Hyszka przeczytali fragmenty przekazanych przez Alicję Delgas fragmentów tekstu Jacka Kaczmarskiego „Do (poemacik egocentryczny)”, w którym poeta szeroko odnosi się do wychowania w domu rodzinnym, relacji rodzinnych rodziców i dziadków.

Katarzyna Walentynowicz poruszyła w rozmowie z czytelnikami różne tematy zasygnalizowane w książce, w tym okres dzieciństwa Jacka Kaczmarskiego, wychowania przez rodziców i dziadków, rolę Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego w propagowaniu twórczości poety, sztukę, tworzoną przez Zbigniewa Łapińskiego oraz wpływ Alicji Delgas na powstanie utworów Jacka Kaczmarskiego z ostatniego etapu twórczości.


Nagranie rozmowy z autorką

Dziękujemy Pani MałgorzacieTryfon i Panu Bogdanowi Marcinkiewiczowi za udostępnienie zdjęć.

Noc Muzeów

plakat

Jacek Kaczmarski w Sejmie RP

plakat pismo Treść uchwały

Obchody 10. rocznicy śmierci Jacka Kaczmarskiego: 10.04.2004, Cmentarz Powązkowski

10 kwietnia 2014 roku o godzinie 15.00 przy grobie Jacka Kaczmarskiego na Cmentarzu Powązkowskim odbyły się uroczystości upamiętniające 10. rocznicę śmierci Poety. Okolicznościowe wieńce złożyli: Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Bogdan Borusewicz; Wiceprezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Włodzimierz Paszyński; dyrektor L LO im. Ruy Barbosy w Warszawie, Wiesław Włodarski; Prezes Fundacji Róbmy Swoje Dla Kultury, Agnieszka Labenz; przedstawiciele Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego: Prezes Alicja Delgas wraz z rodziną oraz Członek Zarządu Marcin Kunicki. Na cmentarz przybył także ojciec Wacław Oszajca, również poeta, który przed dziesięciu laty w tym samym miejscu prowadził uroczystość żałobną.

Spotkanie uświetniło swą obecnością wielu przyjaciół i fascynatów twórczości Jacka Kaczmarskiego (ponad 100 osób) z kraju i zagranicy, którzy w obecności pocztu sztandarowego L LO im. Ruy Barbosy w Warszawie i przy wspomnieniu zmarłego Poety, wygłoszonym przez Marcina Kunickiego, przyjaciela Artysty, mogło usłyszeć w przejmującym wykonaniu Mateusza Nagórskiego utwory Jacka Kaczmarskiego: Motywacja, Dwie Skały i Przechadzka z Orfeuszem. Pod koniec uroczystości wszyscy uczestnicy spontanicznie zapalali rozdawane przez wolontariuszy świeczki, których płomienie podkreśliły tę "chwilę światła między wschodem a zachodem, wobec której trudno tak po prostu przejść".


Zobacz: zdjęcia

Dziękujemy Panu Bogdanowi Marcinkiewiczowi za udostępnienie fotografii z uroczystości.

Harmonogram obchodów – kwiecień 2014

fb


Przedstawiamy harmonogram war­szaw­skich kwietniowych obcho­dów w ramach 10. rocznicy śmierci Jacka Kaczmarskiego:

9 kwietnia (środa) godz. 17.30 księgarnia „Świat Książki”, al. Solidarności 119/125 – spotkanie z Katarzyną Walentynowicz, autorką publikacji Mimochodem. Rozmowy o Jacku Kaczmarskim. W programie artystycznym usłyszymy piosenki naszego Patrona w wykonaniu Żanety Chojnackiej i Michała Adamowicza oraz Mateusza Nagórskiego. Na spotkanie, które poprowadzi Teresa Drozda, dziennikarka z RDC, zaproszeni są rozmówcy autorki: Alicja Delgas, Zbigniew Łapiński, Kazimierz Wojtaniec, Krzysztof Nowak oraz młodzi pasjonaci twórczości Jacka Kaczmarskiego.

10 kwietnia (czwartek) godz. 15.00 Cmentarz Wojskowy na Powązkach, kwatera C31-I-17 tuje – uroczyste złożenie wieńców na grobie Jacka Kaczmarskiego

11 kwietnia (piątek) godz. 9.00 L LO im. Ruy Barbosy, ul. Burdzińskiego 4 – Ogólnopolski Przegląd Twórczości Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Rytmy Nieskończoności”, organizowany przez L Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Ruy Barbosy

12 kwietnia (sobota) godz. 19.00 ul. Mysia 3, III p. (były budynek Urzędu Cenzury) – koncert „Kaczmarski BEZ CENZURY” w wykonaniu Kwartetu ProForma. Zespół z Poznania, który z wielką pasją koncertuje od lat sięgnie do utworów z bogatej twórczości Jacka Kaczmarskiego. W koncert zostaną wkomponowane fragmenty wypowiedzi Jacka Kaczmarskiego nadawane z Radia Wolna Europa, dotyczace takich utworów, jak „Świadkowie” i „Świadectwo”. Spotkanie odbędzie się w sali koncertowo-wystawowej, gdzie podczas przerwy będzie można nabyć najnowsze publikacje związane z naszym Patronem. (bilety w cenie 35-20 zł można w przedsprzedaży nabyć na Ticketpro.pl oraz kupić w dniu koncertu na Mysiej 3)

13 kwietnia (niedziela) godz. 19.00 Muzeum Historii Żydów Polskich; ul. Anielewicza 6 – recital Jacka Bończyka „Kaczmarski subiektywnie”. Subiektywny wybór utworów Jacka Kaczmarskiego wykonywany przez aktora Jacka Bończyka, który śpiewa utwory Mistrza od 30 lat, niezmiennie zachwycony kunsztem słowa, wiedzą historyczną oraz niezwykłą erudycją Autora. W repertuarze fragmenty programów: „Raj”, „Dzieci Hioba” i „Kosmopolak”. (bilety w cenie 35-20 zł można kupić w kasie Muzeum)

fb

Uprzejmie informujemy, że orga­ni­zowane przez nas wydarzenia zwią­za­ne z obchodami 10. rocznicy śmierci Jac­ka Kaczmarskiego zostały objęte patronatem „25-lecie Wolności”, przy­zna­wa­nym przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Bronisława Komorowskiego.

XI Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja”

Zapraszamy wszystkich mi­łośników twórczości Jacka Kaczmarskiego na XI edycję naszego festiwalu, która odbędzie się w dniach 25-26 lipca 2014. Motywem przewodnim będzie tym razem Noc Wojenna, podczas której usłyszymy utwory Jacka Kaczmarskiego odnoszące się do problematyki II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem Powstania Warszawskiego.

Festiwal rozpocznie się 25 lipca o godzinie 17.00 w hali Łuczniczka przy ul. Łopuskiego, kiedy to tradycyjnie publiczność będzie miała okazję ocenić wykonawców ubiegających się o laury w konkursie festiwalowym.
O godzinie 21.00 rozpocznie się I część wspomnianej Nocy Wojennej.
O godzinie 22.30 odbędzie się ogłoszenie werdyktu konkursowego przez jury, a o 23.00 – II część artystyczna.

26 lipca o godzinie 12.00, zgodnie z tradycją festiwalu, odbędzie się mecz piłkarski pomiędzy drużyną publiczności pn "Kuglarze" a zespołem Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego. O godzinie 17.00 w sali konferencyjnej hotelu Aquarius przy ul. Kasprowicza 24 zaplanowaliśmy II edycję ogólnopolskiego testu z wiedzy o twórczości Jacka Kaczmarskiego, sprofilowanego na zaangażowanych słuchaczy i wielbicieli pieśni barda, a następnie prezentację książki Katarzyny Walentynowicz Mimochodem. Rozmowy o Jacku Kaczmarskim (Wydawnictwo Bellona).


Udział w konkursie

Osoby pragnące wziąć udział w konkursie głównym podczas XI edycji Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego "Nadzieja" mogą przesyłać swoje nagrania (mp3) do 20 czerwca br. na adres e-mail: fundacja.jk@interia.pl Przypominamy, że konkursowicz wykonuje dwie piosenki: autorską i z repertuaru Jacka Kaczmarskiego. Przewodniczącym jury będzie Jan Poprawa. O tym, czy dany wykonawca zakwalifikował się do konkursu głównego poinformujemy w terminie do 25 czerwca br.


Noclegi

Jak co roku jest możliwość uzyskania noclegów w internacie Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza przy ul. 1 Maja w cenie 27 zł od osoby za dobę. W sprawie rezerwacji prosimy o e-maile na adres: fundacja.jk@interia.pl Na zgłoszenia, w których prosimy o podanie terminu pobytu i numeru tel. kontaktowego, czekamy do 15 lipca br. Pragniemy uprzedzić, że ilość miejsc ograniczona.

VIII Ogólnopolski Przegląd Twórczości Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego "Rytmy nie­skoń­czo­ności"

fb

Przedstawiamy harmonogram VIII Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego "Rytmy nie­skoń­czo­ności", który odbędzie się 11 kwietnia 2014 w L LO im. Ruy Barbosy w Warszawie przy ul. Burdzińskiego 4:

9.00-10.30 warsztaty poetyckie dla laureatów; prowadzenie: przewodniczący jury, poeta o. Wacław Oszajca (sala gim­na­stycz­na) 10.45-12.00 spotkania z przyjaciółmi i współpracownikami Jacka Kaczmarskiego:

 • ze Zbigniewem Łapińskim, kompozytorem i pianistą (sala 211)
 • z Krzysztofem Nowakiem, popularyzatorem twórczości Patrona przeglądu (czytelnia)

12.00-13.00 przerwa obiadowa dla laureatów (stołówka)

13.00-15.00 gala finałowa "Rytmów nieskończoności" z udziałem laureatów konkursu oraz przedstawicieli patronów honorowych (Aula):

 • Ministerstwa Edukacji Narodowej
 • Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 • Mazowieckiego Kuratora Oświaty
 • Marszałka Województwa Mazowieckiego
 • Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy
 • Burmistrza Dzielnicy Praga Północ Miasta Stołecznego Warszawy
 • Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego
 • "Głosu Nauczycielskiego"
 • Domu Kultury "Praga"

a) debata: "Dlaczego Kaczmarski? Młode pokolenie w poszukiwaniu wartości"

 • Dlaczego Jacek Kaczmarski i jego twórczość, niezależnie od epoki, fascynuje młodych ludzi?
 • Młode pokolenie w wolnej Polsce po 1989 roku: oczekiwania, możliwości, kierunki rozwoju.
 • Pytanie indywidualne: co z życia i twórczości Jacka Kaczmarskiego stanowi dla Pana/Pani największą wartość?

b) prezentacja dot. życia i twórczości Jacka Kaczmarskiego – Kamil Hyszka, c) wspólne śpiewanie piosenek Jacka Kaczmarskiego (w wykonaniu Żanety Chojnackiej i Michała Adamowicza oraz Mateusza Nagórskiego + nagrania DVD), d) ogłoszenie werdyktu jury "Rytmów nieskończoności", wręczenie laureatom nagród oraz tomików wierszy.

15.00-15.30 po uroczystości przy Auli:

 • sprzedaż tomików wierszy laureatów "Rytmów nieskończoności" pt. Polowanie na raj,
 • sprzedaż książki Katarzyny Walentynowicz pt Mimochodem. Rozmowy o Jacku Kaczmarskim (Wydawnictwo Bellona).

Organizator konkursu: L LO z Oddziałami Integracyjnymi im. Ruy Barbosy w Warszawie

2014 Rokiem Jacka Kaczmarskiego

fb

Zapraszamy na FanPage 2014 Rokiem Jacka Kaczmarskiego.

Mimochodem. Rozmowy o Jacku Kaczmarskim

P. Gintrowski

Miło nam poinformować, że mogliśmy ucze­stni­czyć w powsta­waniu książki przybliżającej sylwetkę naszego Patrona również od strony prywatnej. Czytelnik będzie miał możliwość zapoznania się z artystą, jego rodziną i przyjaciółmi poprzez ciekawe materiały, bogato ilustrujące świat, którym się otaczał.

Zapraszamy na spotkanie z autorką i jej rozmówcami 9 kwietnia 2014, godz. 17:30 w księgarni ŚWIAT KSIĄŻKI (Al. Solidarności 119/125, Warszawa).Katarzyna Walentynowicz

P. Gintrowski

ISBN: 978-83-11-13128-6
data wydania: 03-04-2014
wymiary: 165x235 mm
oprawa: twarda
liczba stron: 400
wydawnictwo: Bellona, Wydawnictwo
gatunek: Biografie i autobiografie, Pamiętniki, dzienniki, wspo­mnie­nia

więcej…

Galeria Jacka Kaczmarskiego. Skrzydło wschodnie

P. Gintrowski

Z wielką przy­jem­noś­cią in­for­mu­je­my, że ukazała się właśnie książka Andrzeja Kasperka – pi­sa­rza i doktoranta Wydziału Fi­lo­lo­gicz­nego Uniwersytetu Gdań­skie­go zatytułowana Galeria Jacka Kacz­mar­skie­go. Skrzydło wschodnie.

Autor zbioru opowiadań pt. Back in the DDR…, który znalazł się w finale Nagrody Literackiej Gdynia w 2011 roku, opublikował tom esejów, który ma na celu przybliżenie twórczości Jacka Kaczmarskiego a szczególnie tej jej części, którą stanowią utwory inspirowane dziełami sztuki, czyli tzw. ekfrazy. Zbyt często słucha się piosenek Kaczmarskiego powierzchownie, nie tak, jak na to zasługują. To nie tylko przypadek „Murów”. To po prostu zwykłe lenistwo, które sprawiało i sprawia nadal, że nazbyt często słuchacze prześlizgiwali się nad znaczeniami ukrytymi w jego tekstach i słyszeli to, co chcieli usłyszeć. Czasem po prostu ich wiedza nie nadążała za wiedzą i erudycją autora, który na kartce papieru potrafił zmieścić świetny opis obrazu, podać kontekst historyczny a nawet swe refleksje o kondycji Polaka, Rosjanina, człowieka…

W tomie tym Kasperek skupił się na siedmiu piosenkach, które można potraktować jako głos w debacie o stosunkach polsko-rosyjskich, są to: Pikieta powstańcza według Maksymiliana Gierymskiego, Zesłanie studentów, Wigilia na Syberii, Zatruta studniaPowrót z Syberii według obrazów Jacka Malczewskiego oraz Wiosna 1905 według Stanisława Masłowskiego. Pojawiają się w nich powstanie styczniowe, zsyłka na Sybir, rewolucja 1905 roku. Uzupełnieniem jest analiza Encore, jeszcze raz… według Pawła Fiedotowa.

Na odbiorze twórczości Jacka Kaczmarskiego ciągle jeszcze ciąży etykietka poety politycznego. To bardzo zawęża recepcję – spłyca rozumienie jego bogatego pisarstwa. Książka Andrzeja Kasperka nie dotyczy wyłącznie sztuki malarskiej jako tematu zainteresowań poety. Kaczmarski był twórcą zaangażowanym w swój czas, tworzył swoją wizję polskiej historii jako nauczycielki współczesnego życia Polaków, przy czym historia ta jest opowiadana pędzlem wybitnych malarzy. Ten splot zagadnień stanowi oś tematyczną książki. Ujęcie Kasperka wyróżnia się rozległością kontekstu, na tle którego pojawia się interpretacja wierszy. Autor obok kontekstu z zakresu historii sztuki tworzy bardzo bogate tło literackie, obyczajowe i historyczne – to przesądza o walorach poznawczych książki.